Cel mai așteptat și vizionat spectacol al anului în întreaga lume, Concertul de Anul Nou de la Viena, va fi dirijat de Yannick Nézet-Séguin. Este pentru prima oară în lunga sa istorie când concertul este dirijat de un homosexual.
“Suntem mândri să prezentăm programul Concertului de Anul Nou din 2026, dirijat pentru prima dată de Maestrul Yannick Nézet-Séguin”, anunță cu mândrie Filarmonica din Viena.
Președintele Filarmonicii din Viena, profesorul Daniel Froschauer, subliniază importanța acestei colaborări:
„Parteneriatul nostru cu Yannick Nézet-Séguin a început în 2010, în timpul Săptămânii Mozart de la Salzburg. De atunci, am construit o relație artistică intensă prin numeroase concerte la Viena, Salzburg și în turnee. Un punct culminant de neuitat a fost Concertul Nopții de Vară din 2023, sub conducerea sa muzicală. Împreună, am creat un program vibrant și multifațetat, cu lucrări ale dinastiei Strauss, Carl Michael Ziehrer, Joseph Lanner, Franz von Suppè, Hans-Christian Lumbye, precum și Josephine Weinlich și Florence Price.”
Programul din acest an va include cinci lucrări interpretate pentru prima dată la un Concert de Anul Nou al Filarmonicii din Viena. “Suntem încântați să întâmpinăm noul an în adevărat spirit vienez alături de Yannick Nézet-Séguin”, mai anunță filarmonica vieneză.
Căsătorit cu un bărbat
Nézet-Séguin locuiește în Montreal și Philadelphia împreună cu soțul său, Pierre Tourville, violist în Orchestra Métropolitană.
Are mai multe animale de companie și a creat o listă de redare pe Spotify și Apple Music pentru ca animalele de companie să o asculte, ca parte a activităților sale pe rețelele de socializare.
Un eveniment de tradiție

Concertul de Anul Nou al Orchestrei Filarmonice din Viena, fratele mai mare al concertului de la Arad, este un concert ce are loc în fiecare an în dimineaţa zilei de 1 ianuarie la Viena în Austria. Este televizat în jurul lumii la o audienţă estimată de aproximativ 1 miliard de telespectatori în 44 de ţări.
Muzica este în principal cea a familiei Strauss (Johann Strauss (tatăl), Johann Strauss (fiul), Josef Strauss şi Eduard Strauss). Florile care decorează sala de concert Wiener Musikverein sunt donate anual de către oraşul San Remo din Italia.
Primul concert a avut loc în 1939 (pe 31 decembrie al acelui an) şi a fost dirijat de Clemens Krauss.
Locuiesc in Austria de pete 35 ani si sint cetätean Österreich sint ingrijorat de acest anunt
De o vreme folrile nu mai sunt ,,donate” de SanRemo ci sunt de la serele de lânga Viena.
Progresistii au cucerit și mult asteptatul concert de Anul Nou!!! Nici ca se putea mai bine!!! Se mișcă repede…
Amănuntele legate de viata privată a dirijorului nu cred ca prezintă vreun interes si umbresc personalitatea artistului