România a debutat la EURO 2024 cu o victorie senzațională, 3-0 împotriva Ucrainei la Munchen. Nicolae Stanciu, Răzvan Marin și Denis Drăguș au fost marcatorii formației „tricolore”, primii doi cu execuții excelente de la distanță. Arădeanul Dennis Man a avut și el o evoluție superbă, cu două pase decisive. Din punct de vedere defensiv, elevii lui Edward Iordănescu au făcut un meci aproape perfect și vedetele din atacul Ucrainei au pus foarte rar în pericol poarta apărată de Florin Niță.

„Tricolorii” au făcut o primă repriză excelentă, la capătul căruia se aflau în avantaj. Coman a avut primul șut periculos la poarta adversă, în minutul 8, însă exact pe direcția lui Lunin. În minutul 29, portarul lui Real Madrid a pasat greșit, Dennis Man a interceptat și i-a trimis lui Nicolae Stanciu, care a înscris cu un șut superb de la 20 de metri, în vinclul porții adverse. Până la finalul reprizei, România și-a mai creat două faze foarte periculoase. Mai intâi, un șut al lui Man din afara careului a fost deviat de un adversar și a trecut milimetric pe lângă bară. Apoi, Stanciu a executat lovitura de colț direct pe poartă, iar balonul a lovit transversala. Deși au avut o posesie mult superioară, elevii lui Rebrov nu au pus în pericol cu adevărat poarta lui Niță înainte de pauză, iar „tricolorii”, care s-au apărat extraordinar pe parcursul primelor 45 de minute, au intrat la vestiare cu avantaj minim.

Răzvan Marin a făcut 2-0 cu un nou gol foarte frumos, în minutul 53. Pe un contraatac al României, Man a fost deposedat, iar mingea a ajuns la mijlocaşul lui Empoli, care a trimis un şut în forță, lângă bara porții Ucrainei. După doar patru minute, tabela arăta un neverosimil 3-0: Man a centrat în fața porții, de unde Denis Drăguş a îndeplinit o simplă formalitate. În ultima jumătate de oră, România a apărat bine avantajul de pe tabelă, cea mai mare ocazie aparținându-i lui Yaremchuk, care a lovit bara transversală a porții lui Niță în prelungiri.

Este doar a doua victorie a naționalei României la un turneu final de Campionat European, după 3-2 cu Anglia la EURO 2000. Pentru „tricolori” urmează meciul cu favorita grupei, Belgia, care se va disputa sâmbătă, de la ora 22:00, la Koln.

România: Fl. Niță – Rațiu, Burcă, Drăgușin, Bancu – R. Marin, M. Marin (A. Rus 75), Stanciu (Racovițan 86) – Man (I. Hagi 62), Drăguș (Pușcaș 75), Coman (Mihăilă 62). Rezerve neutilizate: H. Moldovan, Târnovanu – Nedelcearu, Alibec, Cicâldău, Olaru, Mogoș, Sorescu, Bîrligea, A. Șut. Selecționer: Edward Iordănescu

Ucraina: Lunin – Konoplya (Tymchyk 72), Zabarniy, Matviyenko, Zinchenko – Stepanenko (Brazhko 62), Shaparenko (Yaremchuk 62) – Tsygankov (Yarmolenko 62), Sudakov (Malinovsky 83), Mudryk – Dovbyk. Rezerve neutilizate: Bushchan, Trubin – Bondar, Mykhaylichenko, Mykolenko, Svatok, Sydorchuk, Talovierov, Vanat, Zubkov. Selecționer: Serhiy Rebrov

Arbitru: Glenn Nyberg (Suedia). Asistenți: Mahbod Beigl, Andreas Soderqvist. Rezervă: Espen Eskas. VAR: Rob Dieperink, Pol van Boekel, Jerome Brisard