Investițiile publice au înregistrat o creștere de aproximativ 15% în 2025, ajungând la 137 de miliarde de lei, față de 119 miliarde de lei în 2024, a declarat marți ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare. Acesta a respins afirmațiile potrivit cărora investițiile ar fi scăzut anul trecut, subliniind că datele finale indică o evoluție contrară.

Potrivit ministrului, majorarea investițiilor a fost determinată în principal de accelerarea proiectelor finanțate din fonduri europene în a doua jumătate a anului. Premierul Ilie Bolojan a precizat anterior că nivelul investițiilor din 2025 reprezintă 7,2% din PIB, cel mai ridicat din perioada postdecembristă, dintre care 56% au provenit din fonduri europene.

În perspectivă, Alexandru Nazare a afirmat că 2026 va fi „anul fondurilor europene”, odată cu avansarea proiectelor din PNRR și Politica de Coeziune, și a subliniat că România are „șanse foarte mari” de a avansa decisiv în procesul de aderare la OCDE, un pas considerat esențial pentru creșterea credibilității economice și atragerea investițiilor.

Lasă un răspuns

Recomandările redacției