Croaţia – Italia 1-1

Într-o nouă partidă cu final dramatic la acest EURO, Croația și Italia au remizat la Leipzig, scor 1-1, cu o reușită a „azzurilor” venită chiar înainte de sfârșitul partidei.

Croaţii au dominat posesia în prima repriză, dar cea mai mare ocazie i-a aparținut lui Bastoni, a cărui lovitură de cap a fost respinsă de Livakovic. La pauză s-a intrat fără gol, dar echipa lui Dalic a reușit să înscrie în partea secundă. În minutul 55, Frattesi a comis un henț în propriul careu, iar arbitrul Makkelie a acordat penalty după ce a revăzut faza pe monitorul VAR. Donnarumma a reușit să respingă execuția lui Modric, iar după 30 de secunde a intervenit din nou, de această dată la un șut trimis de Budimir, însă mingea a ricoșat la Luka Modric, care a punctat și a devenit cel mai bătrân marcator din istoria Campionatului European. Bastoni a ratat o nouă oportunitate pentru Italia, iar campioana en-titre a intrat în prelungiri condusă cu 1-0, rezultat care o ducea pe locul 3 în grupă. Dar, la ultima fază a meciului, elevii lui Spalletti au dat lovitura: Calafiori i-a pasat în partea stângă lui Mattia Zaccagni, iar fotbalistul lui Lazio a trimis un șut perfect la colțul lung și l-a învins pe Livakovic. Reușita a avut o importanță enormă pentru Italia, care termină grupa pe locul 2, în timp ce croații păstrează șanse la o calificare de pe poziția a treia, însă acestea sunt infime cu doar două puncte și un golaveraj de -3.

Croația: Livaković – Stanišić, Pongracić, Šutalo, Gvardiol – Modrić (Majer 80), Brozović, Kovačić (Ivanusec 70) – Mario Pašalić (Budimir 46) , Kramarić (Juranovic 90), Sučić (Perisic 70). Rezerve neutilizate: Labrovic, Ivusic – Baturina, Erlic, Marco Pasalic, Petkovic, Pjaca, Sosa, Vida. Selecționer: Zlatko Dalić

Italia: Donnarumma – Darmian (Zaccagni 81), Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco (Chiesa 57) – Barella, Jorginho (Fagioli 81), Pellegrini (Frattesi 46) – Raspadori (Scamacca 75), Retegui. Rezerve neutilizate: Meret, Vicario – Bellanova, Buongiorno, Cambiaso, Cristante, El Shaarawy, Folorunsho, Gatti, Mancini. Selecționer: Luciano Spalletti

Arbitru: Danny Makkelie (Olanda). Asistenți: Hessel Steegstra, Jan de Vries. Rezervă: Serdar Gözübüyük. VAR: Rob Dieperink, Pol van Boekel, Bastian Dankert

Albania – Spania 0-1

Având deja asigurat primul loc în grupă, Spania a aliniat o formulă mult schimbată față de primele două partide, dar chiar și așa a reușit să își respecte blazonul și a învins Albania cu 1-0 la Dusseldorf.

În minutul 13, o pasă lungă trimisă din jumătatea ibericilor a ajuns la Olmo, iar acesta l-a lansat pe Ferran Torres, care a punctat cu un șut bun la colțul lung. Torres, Merino și Olmo au ratat alte ocazii importante înainte de pauză, iar Albania a creat o singură fază periculoasă în prima repriză, un șut al lui Asllani la care Raya a ajuns fără mari probleme.

În partea secundă, albanezii au căutat o reușită care să-i readucă în meci și în cursa pentru calificare, dar defensiva Spaniei a rezistat și formația pregătită de Luis de la Fuente încheie grupa cu maxim de puncte. „Vulturii” termină pe ultimul loc, dar părăsesc competiția cu fruntea sus după trei rezultate onorabile împotriva unor adversari mult mai bine cotați.

Albania: Strakosha – Balliu, Ajeti, Djimsiti, Mitaj – Ramadani, Asllani – Asani (Muci 81), Laci (M. Berisha 70), Bajrami (Hoxha 70) – Manaj (Broja 59). Rezerve neutilizate: E. Berisha, Kastrati – Abrashi, Aliji, Gjasula, Hysaj, Ismajli, Kumbulla, Mihaj, Seferi. Selecționer: Sylvinho

Spania: Raya – Navas, Vivian, Laporte (Le Normand 46), Grimaldo – Zubimendi, Merino – F. Torres (Yamal 72), Olmo (Baena 84), Oyarzabal (F. Lopez 62) – Joselu (Morata 72). Rezerve neutilizate: Remiro, Simon – Carvajal, Cucurella, Pedri, Ruiz, Williams. Selecționer: Luis de la Fuente

Arbitru: Glenn Nyberg (Suedia). Asistenți: Mahbod Beigi, Andreas Söderqvist. Rezervă: Mykola Balakin. VAR: Christian Dingert, David Coote, Marko Fritz

Clasament final grupa B

Spania va juca în optimi împotriva unei echipe de pe locul 3 (cel mai probabil din Grupa E, în care se află și România), iar Italia va întâlni Elveția.