UTA a trimis șase jucători la loturile naționale pentru acțiunile din această lună, iar pentru cinci dintre ei a trecut deja un prim meci, însă despre unul singur se poate spune că a obținut un rezultat oarecum pozitiv: Raul Stanciu, care a remizat cu România U17 în meciul contra Norvegiei (0-0). În rest, Rareș Pop și Darius Iurasciuc au jucat în eșecul usturător al României U19, 0-6 cu Anglia, iar fotbaliștii africani convocați la naționalele de seniori au rămas pe bancă, de unde au urmărit înfrângerile suferite de formațiile lor în cadrul preliminariilor pentru Cupa Mondială din 2026.

Primul a fost Aly Abeid, aseară, la D.R. Congo – Mauritania 2-0, iar astăzi a urmat Eric Omondi, care nu a fost introdus de selecționerul Kenyei, turcul Engin Firat, în disputa de pe terenul Gabonului, pierdută cu 2-1. Oaspeții au condus la pauză cu 1-0, după reușita lui Masoud Juma, dar Denis Bouanga a egalat în minutul 60 și Guelor Kanga a stabilit scorul final în minutul 88.

Pentru Kenya urmează un meci mult mai facil, cu Seychelles, națională aflată pe locul 195 în clasamentul FIFA (dintr-un total de 207 echipe). Insularii sunt gazde, însă duelul de luni, 20 noiembrie, se va juca pe teren neutru, la Abidjan, în Coasta de Fildeș.