După aproape două luni fără eșec în campionat, UTA a revenit cu picioarele pe pământ în această seară, fiind învinsă cu 4-2 de Oțelul la Sibiu. Arădenii au început execrabil meciul și erau conduși cu 2-0 încă din minutul 5, iar situația nu s-a îmbunătățit nici pe parcursul jocului. Gălățenii au avut 4-0 la un moment dat și puteau chiar să mărească acest avantaj, dar până la urmă „roș-albii” au înscris de două ori spre sfârșitul disputei, prin Căpușă și Rareș Pop, iar rezultatul final a fost unul puțin mai acceptabil.

Mircea Rednic a tras concluziile după înfrângerea suferită împotriva formației pregătite de Dorinel Munteanu: „Un deznodământ urât, dar când începi jocul de la 0-2 în minutul 5, penalty și corner, e foarte greu să revii. Mă așteptam să avem o reacție, dar n-am avut-o, din contră, am făcut multe greșeli, chiar am scăpat ușor. Țin să-l felicit pe Dorinel, trebuie să recunoaștem că au fost mult mai buni ca și noi după cele două goluri marcate. Noi am căzut și psihic, am făcut foarte multe greșeli și imediat, pe contraatac au fost foarte periculoși. Ce mă deranjează e reacția unor jucători și evoluția unor jucători de la care așteptam mult mai mult, au fost patru-cinci jucători, care până acum au făcut diferența. Remarc evoluția lui Cristian Mihai, care a fost un exemplu și le-a arătat reacție într-o situație de-asta. Bravo lui, merită convocarea care a primit-o acum. Au fost multe greșeli, și la primul gol s-a greșit o pasă, la golul patru la fel, prea multe greșeli într-un meci de acest fel, cu o echipă foarte disciplinată, care joacă. Bravo lor, Oțelul a fost mult mai bună decât noi. Au avut siguranță, au câștigat aproape toate duelurile, noi n-am contat la mijlocul terenului. Marcelo a prins o zi proastă, Fabry la fel, a contat foarte mult în jocul nostru. Au avut o zi proastă sau poate adversarul nu ne-a lăsat să jucăm, și-au luat toate măsurile și noi n-am reacționat cum trebuia. Am avut entuziasm, toată săptămâna asta a fost o presiune, era un moment important pentru echipă, în urma unor jocuri bune, rezultate bune, aveam mare nevoie să câștigăm și iată că nu numai că nu am câștigat, dar evoluția noastră a fost slabă”

Arădenii nu au meci oficial săptămâna viitoare, deoarece Superliga se oprește pentru partidele echipelor naționale, dar eșecul de astăzi i-a costat pe jucătorii UTA-ei din mai multe puncte de vedere: „Nu trebuie să iau măsuri, sunt jucători care nu au evoluat la nivel înalt. Poate și aici eu am greșit, că am pus presiune prea mare și le-am cerut poate mai mult decât putem noi în momentul de față. Aveau câteva zile libere, așa nu le vor avea, înseamnă că avem mult de muncit, o să le dau o zi liberă, mi se pare normal, mai ales că noi tot ne mutăm dintr-un oraș în altul, nu ne e ușor. O să aibă o zi liberă, după care o să venim la muncă și o luăm de la capăt. S-a pierdut un meci, e păcat, era un moment prielnic pentru noi ca să vedem altfel continuarea campionatului” a spus Rednic.

Tehnicianul a făcut trei modificări la pauză, iar ultimele două s-au produs în minutul 71. Până la urmă, cele două goluri au fost înscrise de jucători veniți de pe bancă, însă acestea au sosit mult prea târziu: „Normal că am încercat să schimb ceva, am jucat cu doi atacanți, cu Rareș în spatele celor doi și Mihai în fața apărării. Problema e că mijlocașii laterali n-au strâns suficient de mult în centru, trebuie să alergi în acest sistem. Trebuia să risc, că nu mai aveam nimic de pierdut. Am reușit să înscriem două goluri, târziu, dar măcar am reușit să înscriem. Îmi pare rău pentru suporteri, care au făcut deplasarea aici, i-am dezamăgit prin atitudine și prin joc, sper să ne revanșăm la meciul următor” a declarat antrenorul UTA-ei.

Oțelul este prima echipă care marchează de patru ori împotriva UTA-ei în mandatul lui Mircea Rednic. Până acum, arădenii mai primiseră trei goluri în partidele cu CFR Cluj (1-3) și Universitatea Craiova (0-3).