România U19 a fost învinsă clar, cu 6-0, de Anglia, în primul meci disputat la Turneul Internațional de la Marbella. Ambii jucători ai UTA-ei convocați la această acțiune s-au aflat pe teren: Rareș Pop a fost titularizat de Adrian Dulcea, fiind înlocuit în minutul 62 cu Mihnea Rădulescu, iar Darius Iurasciuc a intrat pe gazon în minutul 78, în locul lui Roberto Jalade. Ionuț Anișorac, fundașul stânga utist împrumutat la Chindia, a fost integralist.

Britanicii au deschis scorul încă din minutul 1, prin fotbalistul lui Arsenal, Amario Cozier-Duberry, iar până la pauză aveau 3-0, după reușitele semnate de Jamie Donley (Tottenham) și Leo Castledine (Chelsea). În partea secundă, Donley a realizat „dubla”, iar Kian Best (Preston North End) și Will Lankshear (Tottenham) au înscris și ei, scorul final fiind stabilit încă din minutul 71.

Pentru „tricolori” mai urmează două partide la competiția amicală din Spania: cu Mexic, sâmbătă, de la ora 20:30, și cu Japonia, marți, de la ora 12:00.

Formația României din meciul de astăzi: Răfăilă – Aioanei, Jalade (Iurasciuc 78), Bădescu (Soptirean 46), Anișorac – Stancovici (Banu 46), Gogescu (Raicu 46), P. Dulcea (A. Florea 78) – R. Pop (Rădulescu 62), Al. Stan (I. Răducan 72), Sali (Capac 46) Rezervă neutilizată: Frânculescu. Selecționer: Adrian Dulcea

Debut nefast pentru Mauritania în preliminarii

Nu a fost o seară plăcută nici pentru Aly Abeid. Fundașul stânga al UTA-ei a rămas pe bancă în eșecul Mauritaniei cu 0-2 împotriva celor din R.D. Congo. Yoane Wissa și Theo Bongonda au înscris în partea secundă a meciului de la Kinshasa, primul pentru ambele formații în Grupa B a preliminariilor africane pentru Cupa Mondială din 2026.