În penultima etapă a sezonului din Serie B, Parma a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu Cremonese, rezultat prin care formația emiliană a devenit campioană. Remiza a fost de ajuns deoarece ocupanta locului 2, Como, a obținut la rândul său un singur punct din meciul din deplasare cu Modena (0-0). Revenit în primul 11 după două etape în care a absentat din cauza unei accidentări, arădeanul Dennis Man a oferit pasa decisivă la golul gazdelor, care a fost marcat de Valentin Mihăilă.

Duelul de pe „Ennio Tardini” a început rău pentru Parma, care a avut un gol anulat în minutul 4, Mihăilă fiind semnalizat în offside, iar apoi a rămas în zece oameni după cartonașul roșu direct încasat de Balogh în minutul 14. Cremonese a deschis scorul în minutul 25, chiar prin fostul jucător al Parmei, Franco Vazquez, iar rezultatul s-a menținut până la pauză. Formația gialloblu a restabilit egalitatea în minutul 56, când Dennis Man a purtat o acțiune individuală până în careu și i-a centrat lui Valentin Mihăilă din partea stângă, iar fostul jucător al Universității Craiova a împins balonul în poartă. Echilibrul numeric s-a restabilit în minutul 70, când Pickel a încasat cel de-al doilea cartonaș galben, însă până la final nu s-a mai înscris și Parma a obținut remiza de care avea nevoie pentru a deveni campioană.

Assist-ul de astăzi a fost cel de-al șaselea pentru Man în actuala ediție de Serie B, fotbalistul arădean fiind și golgheterul echipei sale în campionat, cu 11 reușite. Parma va încheia sezonul vineri, 10 mai, de la ora 21:30, când va juca pe terenul celor de la Reggiana.