UTA s-a impus cu 1-0 împotriva Petrolului în meciul disputat astăzi pe Arena “Francisc Neuman” în cadrul etapei 27 din Superligă. Marcelo Freitas a înscris unicul gol al partidei în prelungirile primei reprize şi arădenii au urcat pe locul 7, cu 37 de puncte, la egalitate cu ocupanta ultimei poziții de play-off, FC Hermannstadt.

Primele 20 de minute au trecut fără faze importante de poartă, iar prima ocazie mare i-a aparținut lui Micovschi, în minutul 21, când a tras slab din 7 metri, în blocaj, după o pasă primită de la Omondi. Apoi, kenyanul a trimis un şut bun din afara careului, însă un fundaş al oaspeților a deviat în corner. În minutul 32, Hanca i-a pasat lui Işfan, acesta a intrat în careul UTA-ei şi a tras pe jos, dar mingea a trecut pe lângă poartă. Omondi l-a testat pe portarul Zima în minutul 43 cu un şut puternic de la 25 de metri, însă cehul a fost la post şi a prins în doi timpi. În prelungirile reprizei, arădenii au deschis scorul: Omondi a executat o lovitură liberă din lateral stânga, Luckassen a deviat, iar portarul Zima a respins balonul doar până la Marcelo Freitas, care l-a împins în plasă din câțiva metri.

Micovschi a avut prima oportunitate a părții secunde în minutul 51, când a primit un balon de la Omondi în careu, însă a preluat slab, iar apoi şutul nu a avut intensitate şi a fost prins de portarul Zima. Tudorie putea să înscrie la primul său meci pe “Francisc Neuman” în minutul 66, când a fost lansat de Freitas, însă şi el a tras slab, exact pe direcţia lui Zima. Apoi, Grozav l-a testat pe Iacob cu un şut puternic de la distanță, dar goalkeeperul UTA-ei a respins. Căpitanul arădenilor a intervenit din nou în minutul 71, când a respins în corner şutul lui Bratu. După o perioadă de dominare a oaspeților, una fără mari ocazii, David a irosit o oportunitate uriaşă pentru UTA. Rodrigues a centrat din stânga, iar juniorul utist a trimis pe lângă poartă cu capul dintr-o poziție excelentă. Petrolul a avut două faze periculoase înainte de minutul 90, însă la prima dintre ele defensiva arădeanā a respins, iar apoi şutul finlandezului Jyry a trecut pe lângă. Defensiva UTA-ei a rezistat eroic până la final şi arădenii au obținut trei puncte uriaşe pentru calificarea în play-off.

Pentru utişti urmează meciul cu Rapid din etapa a 28-a, care se va disputa miercuri, de la ora 21:00, la Bucureşti.

UTA: Fl. Iacob – Căpușă, Stolnik, Benga, Rodrigues – C. Mihai (An. David 76), Freitas – Micovschi (Lopez 76), Fabry (Morar 60), Omondi (Pedro 90+4) – Luckassen (Tudorie 60). Rezerve neutilizate: Kucher – Iurasciuc, Trif, Vulturar, Pop, Stanciu. Antrenor: Mircea Rednic

Petrolul: Zima – Dumitriu (D. Radu 76), Garutti, Huja, Țicu – Seto (Jyry 85), Hanca (Irobiso 60) – Musi (Bratu 60), Jair, Işfan (Grozav 60) – Berisha. Rezerve neutilizate: Eșanu, Bălbarău – Dumitrache, Paraschiv, Răducan. Antrenor: Florin Pârvu

Arbitri: Marian Barbu (Făgăraș) – Raul Ghiciulescu (Lugoj), Stelian Slabu (Brașov). Rezervă: Marius Omuț (Satu Mare)

Camera VAR: Szabolcs Kovacs (Carei), Ioan Corb (Satu Mare)

Observator FRF: Zoltan Szekely (Baia Mare)

Observator LPF: Ioan Mărginean (Alba Iulia)