Mai mulți arădeni au influențat istoria celui mai titrat club din România, singurul care a câștigat supremul trofeu european. Pe lângă Emeric Jenei sau Helmut Duckadam, un alt arădean, mai pe la începuturi, a influențat decisiv clubul Steaua.

Pe 29 aprilie 1900, se năștea la Arad primul marcator din istoria echipei naționale a României, Francisc Ronay. Pe 8 iunie 1922, atacantul avea să marcheze la Belgrad în victoria cu 2-1 împotriva Iugoslaviei.

În 1944 și-a încheiat cariera de jucător și avea să ajungă antrenor la Steaua în 1950, când a câștigat primul trofeu din istoria clubului: Cupa României. A plecat însă de la echipă și i-a lăsat locul legendarului Gheorghe Popescu.

Revine la Steaua în 1953, când reușește să câștige din nou Cupa României. O performanță notabilă ținând cont că echipa fusese înființată în urmă cu doar 6 ani de zile. În campionat a fost aproape de titlu însă a terminat pe locul 2, la doar 3 puncte distanță de UTA. Astfel, i-a lăsat locul pe banca tehnică lui Ilie Savu.

A încetat din viața la doar 66 de ani, pe 6 iunie 1967 la Târgu Mureș. “Dumnezeu să-l odihnească în pace pe artizanul primele două trofee din istoria clubului Steaua”, spun cei de la Ultima Redută 1947.

Lasă un răspuns

Recomandările redacției