Slovacia – Ucraina 1-2

Situația României în Grupa E s-a complicat puțin după rezultatul înregistrat la Dusseldorf, unde Ucraina a revenit după ce a fost condusă la pauză și s-a impus cu 2-1 în fața Slovaciei.

Ca și în meciul cu Belgia, elevii lui Calzona au înscris primii, prin Ivan Schranz. Fotbalistul Slaviei Praga a marcat cu o lovitură de cap din careu după o centrare trimisă de Haraslin. „Galben-albaștrii” aveau nevoie de măcar un egal pentru a mai rămâne în lupta pentru calificare, iar după pauză au preluat controlul disputei. Golul de 1-1 a venit în minutul 54: la capătul unui contraatac al Ucrainei, Zinchenko a centrat, iar Mykola Shaparenko, care a înscris cu un șut la colțul scurt. Ucrainenii au reușit să treacă în avantaj în minutul 80, când Shaparenko a deviat în careu pentru Roman Yaremchuk, care a profitat de indecizia portarului Dubravka și a trimis pe sub acesta, în plasa porții.

Așadar, în acest moment, România, Ucraina și Slovacia sunt la egalitate în grupă, fiecare cu câte trei puncte, dar „tricolorii” vor juca sâmbătă, de la ora 22:00, împotriva Belgiei.

Slovacia: Dubvravka – Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko (Obert 67) – Kucka, Lobotka, Duda (Benes 60) – Schranz (Sauer 86), Bozenik (Strelec 60), Haraslin (Suslov 67). Rezerve neutilizate: Ravas, Rodak – De Marco, Duris, Bero, Gyomber, Hrosovsky, Kosa, Rigo, Tupta. Selecționer: Francesco Calzona

Ucraina: Trubin – Tymchyk, Zabarnyi, Matviyenko, Zinchenko – Shaparenko (Talovierov 90+2), Brazhko (Sydorchuk 85), Sudakov – Yarmolenko (Zubkov 67), Dovbyk (Yaremchuk 67), Mudryk (Malinovskyi 85). Rezerve neutilizate: Lunin, Bushchan – Bondar, Konoplya, Mykhaylichenko, Mykolenko, Stepanenko, Svatok, Tsygankov, Vanat. Selecționer: Serhiy Rebrov

Arbitru: Michael Oliver (Anglia). Asistenţi: Stuart Burt, Dan Cook. Rezervă: Serdar Gozubuyuk (Ţările de Jos). VAR: Bastian Dankert, David Coote, Christian Dingert

Polonia – Austria 1-3

Austriecii au avut inițiativa în debutul partidei, iar deschiderea de scor a venit repede, în minutul 9, după o combinație între doi fundaşi. Mwene a centrat bine din partea stângă, pentru Gernot Trauner, care a trimis o lovitură de cap imparabilă, în vinclu. Polonia a egalat în minutul 30, când Krzysztof Piątek a introdus mingea în poartă din câțiva metri, la capătul unei faze încâlcite în careul austriac.

În repriza a doua, Probierz l-a introdus în teren pe Robert Lewandowski, însă starul polonez nu a fost ajutat aproape deloc de coechipieri, iar echipa care a înscris a fost Austria. Prass a centrat din partea stângă, Arnautovic a lăsat mingea să treacă şi a păcălit defensiva adversă, iar Cristoph Baumgartner a punctat cu un şut lângă bară de la marginea careului. În minutul 78, Sabitzer a ajuns primul la o minge lungă trimisă în jumătatea adversă şi a scăpat singur cu Szczesny, iar portarul polonez l-a faultat în careu. Marko Arnautovic a transformat fără emoții, stabilind scorul final.

Austria se va lupta pentru calificare în ultima etapă, împotriva Olandei, în timp ce Polonia este prima echipă eliminată matematic de la EURO.

Polonia: Szczesny – Bednarek, Dawidowicz, Kiwior – Frankowski, Slisz (Grosicki 76), Piotrowski (Moder 46), Zalewski – Zielinski (Urbanski 87) – Buksa (Lewandowski 60), Piatek (Swiderski 60). Rezerve neutilizate: Bulka, Skorupski – Bereszynski, Puchatz, Romanczuk, Salamon, Skoras, S. Szymanski, D. Szymanski, Walukiewicz.  Selecționer: Michal Probierz.

Austria: Pentz – Posch, Trauner (Danso 59), Lienhart, Mwene (Prass 63) – Seiwald, Grillitsch (Wimmer 46), Laimer – Baumgartner (Schmid 81), Arnautovic (Gregoritsch 81), Sabitzer. Rezerve neutilizate: Hedl, Lindner – Daniliuc, Entrup, Grull, Kainz, Querfeld, Seidl, Weimann, Wober. Selecționer: Ralf Rangnick.

Arbitru: Umut Meler (Turcia). Asistenți: Emre Eyisoy, Kerem Ersoy. Rezervă: Rade Obrenovic. VAR: Paolo Valeri, Alper Ulusoy, Massimiliano Irrati.

Olanda – Franța 0-0

Prima remiză albă de la acest EURO s-a înregistrat la Leipzig, unde Franța și Olanda nu au reușit să înscrie.

În lipsa lui Kylian Mbappe, menajat de selecționerul Deschamps după accidentarea gravă suferită la nas în partida cu Austria, vicecampioana mondială a avut mari probleme la finalizare. Duelul a debutat cu o șansă a batavilor, însă Maignan a reușit să respingă șutul trimis de Frimpong. Apoi, cele mai importante faze din prima parte au fost ale francezilor, însă Griezmann a ratat o dublă ocazie în minutul 14, iar apoi nici Thuram nu a reușit să înscrie dintr-o situație bună.

Elevii lui Deschamps au început mai bine repriza secundă şi au ratat trei ocazii importante. Thuram a tras pe lângă poartă de la marginea careului, Tchouameni a trimis peste cu o lovitură de cap după un corner, iar Verbruggen a reuşit să blocheze şutul trimis din apropiere de Griezmann. Apoi, Simons a marcat pentru Olanda, însă reuşita a fost anulată deoarece brigada de arbitri a considerat că Dumfries, aflat în offside, l-ar fi blocat pe portarul Maignan.

Remiza califică ambele formații în optimi, însă lupta pentru primul loc rămâne deschisă. Marți, de la ora 19:00, Olanda va întâlni Austria, iar Franța va evolua împotriva Poloniei.

Olanda: Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Schouten (Veerman 73), Simons (Wijnaldum 73), Reijnders – Frimpong (Geertruida 73), Depay (Weghorst 79), Gakpo. Rezerve neutilizate: Flekken, Bijlow – Bergwijn, Blind, Brobbey, de Ligt, Gravenberch, Maatsen, Malen, van de Ven, Zirkzee. Selecționer: Ronald Koeman

Franța: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, Theo Hernandez – Tchouameni, Kante, Rabiot – Dembele (K. Coman 75), M. Thuram (Giroud 75), Griezmann. Rezerve neutilizate: Areola, Samba – Barcola, Camavinga, Clauss, Mbappe, Fofana, Kolo Muani, Konate, F. Mendy, Pavard, Zaire-Emery. Selecționer: Didier Deschamps

Arbitru: Anthony Taylor (Anglia). Asistenți: Gary Beswick, Adam Nunn. Rezervă: Glenn Nyberg. VAR: Stuart Atwell, Fedayi San, Marco Fritz.