După ce au remizat, 2-2, în meciul tur de la Arad, echipele U17 ale UTA-ei și FCSB-ului au disputat astăzi manșa secundă în capitală. Din nefericire pentru arădeni, rezultatul final a fost favorabil gazdelor, scor 6-4 (8-6 la general).

Formația antrenată de Mihai Petcuț și Costel Bogoșel a început bine meciul de la București, iar după două ocazii ratate în debutul partidei, a reușit să deschidă scorul prin Adrian Dragoș, care a punctat din careu după o centrare a lui Țăroi. Bucureștenii au restabilit egalitatea prin Luca Ilie, dar apoi Mario Rusu și Darius Huc au înscris și ei, iar tabela arăta 3-1 pentru UTA. Avantajul nu a rezistat până la pauză însă, deoarece David Popa a redus din diferență în minutul 40.

Repriza secundă avea să fie una de coșmar pentru arădeni, care au încasat nu mai puțin de patru goluri până în minutul 73, acestea fiind înscrise de Denis Colibășanu, David Popa, Luca Ilie și Matyas Laszlo. UTA a mai punctat o dată, dintr-un penalty obținut de Baba și transformat de Mario Rusu, însă a fost mult prea târziu pentru a mai schimba soarta partidei.

Așadar, FCSB s-a calificat în finala mare, unde va întâlni învingătoarea dintre Universitatea Craiova și Farul Constanța (2-3 în tur), în timp ce „roș-albii” vor întâlni învinsa în finala mică.

„Suntem supărați, frustrați, căci au fost momente în acest joc în care balanța putea și trebuia să se încline în favoarea noastră. Am avut ocazii să facem 4-2 și s-a făcut 3-3, puteam conduce noi cu 4-3, dar au marcat ei. Într-o semifinală de campionat național nu-ți poți permite să te joci cu ocaziile și nici să greșești așa cum am făcut-o noi la contraatacurile lor. E dureros că băieții trebuie să învețe din greșeli chiar într-o semifinală, în aceste meciuri contează rezultatele și, din păcate, nu vom avea ocazia să ne batem pentru trofeu.  A contat și accidentarea lui Dragoș, acolo am pierdut din forța noastră ofensivă și FCSB-ul a venit puțin peste noi. Asta e, trebuie să mergem înainte, vom mai avea o finală mică de jucat, iar băieții sunt doar la începutul carierei lor, sper ca ziua de azi să le fie învățătură de minte și, cumva, să-i și întărească pentru viitor” a declarat Mihai Petcuț la finalul întâlnirii.

FCSB: Al. Popa – Toma, Ciocîrlan, Șoșu, Alecsandroaie – Colibășanu, Laszlo – Necșulescu, Tătaru, D. Popa  – L. Ilie. Au mai jucat: Gogescu, A. Roșu, Panait, Pană, G. Călin

UTA: L. Roșu – Felea, Indreica, Groza (68 Marinescu), Ștef – Șiclovan, M. Rusu – Popa-Leca (60 I. Ilie), Țăroi, Ad. Dragoș (28 Calotă, 60 Nițu) – Huc (60 Baba).

Arbitri: Valentin Porumbel – Gabriel Neagu (ambii din Călărași), Marian Istrate (Buftea)