Echipa U17 a UTA-ei a cucerit bronzul național, după ce a învins-o pe Farul cu 4-1 în finala mică din Liga Elitelor, disputată la Centrul Național de Fotbal Buftea. Alessio Calotă, cu o „dublă”, Dario Huc și Eric Bărbat au înscris pentru „roș-albi”, în timp ce golul constănțenilor a fost marcat de Cristian Sima. Cu două reușite și o pasă decisivă, Calotă a fost fără îndoială omul meciului. Tânărul fotbalist a şi debutat la prima echipă a UTA-ei, fiind introdus pe teren de Mircea Rednic pe finalul meciului cu FC U Craiova din play-out. O evoluție foarte bună a avut și portarul Lucas Roșu, care a intervenit în fața atacanților adverși în mai multe momente importante.

Arădenii au deschis scorul în minutul 5: Calotă a recuperat un balon la mijlocul terenului, l-a întors de mai multe ori pe căpitanul Farului, Rîpeanu și a ajuns până în careul advers, de unde a centrat în fața porții pentru Dario Huc, iar acesta a împins balonul în plasă din câțiva metri. A doua reușită a venit în minutul 39, după o fază extrem de simplă. Portarul Roșu a degajat, Huc a deviat balonul pe spate pentru Alessio Calotă, iar acesta a avansat până în careu și l-a învins pe Maer cu un șut la colțul lung. 3-0 s-a făcut în prelungirile primei reprize. Fundașii Farului nu au reușit să respingă cum trebuie un balon trimis de utiști spre careu, iar Eric Bărbat i-a pasat cu capul lui Țăroi, acesta a preluat și i-a retrimis lui Bărbat, care a punctat cu un șut pe jos.

Repriza secundă a început cu mai multe faze periculoase la poarta UTA-ei, dar până la urmă cei care au marcat au fost tot „roș-albii”. Bărbat l-a lansat pe Alessio Calotă în partea dreaptă, acesta a avansat și l-a depășit inclusiv pe portarul Maer, după care a marcat cu un șut din unghi, la colțul lung. Farul a redus din diferență în minutul 79, prin Cristian Sima, care a punctat cu un șut puternic din careu după o pasă lungă trimisă peste defensiva utistă. Până la final nu s-a mai înscris și utiștii și-au asigurat medaliile de bronz în Liga Elitelor U17.

În finala mare, care se dispută la această oră, se întâlnesc FCSB și Universitatea Craiova.

UTA: L. Roșu – Felea, Indreica, Marinescu, Ștef, Calotă (Nițu 74), Bărbat, Șiclovan (Rusu 60), Țăroi (Centye 80), Dragoș (Crainic 74), Huc (Leca-Popa 60). Rezerve neutilizate: Pleșca – Groza, M. Ene, Baba. Antrenori: Mihai Petcuț, Costel Bogoșel

Farul: Maer – C. Gheorghe, Căldăraru, Rîpeanu, Tinjala (M. Coman 46), Marchidan (Popeșteanu 70), D. Păun, Sima (Sanda 80), Pătru (Avramescu 46), Somandru, Berchez (Oancea 46). Rezerve neutilizate: Frățilă – Cornei, Bruca, Manea. Antrenor: Daniel Ochia

Arbitri: Arthur Răcoare (Curtea de Argeș) – Alexandru Crăciun (Onești), Cosmin Ciocan (Turnu Măgurele). Rezervă: Sebastian Lăstun (Râmnicu Vâlcea)