La ultimul meci din acest sezon pe Arena “Francisc Neuman”, UTA a învins-o pe FC U Craiova, scor 3-1 şi şi-a asigurat primul loc la finalul play-out-ului. Kevin Luckassen, Rareş Pop şi Joao Pedro au marcat cele trei goluri ale formației “roş-albe”, iar reuşita oaspeților i-a aparținut lui Jibril Ibrahim. Partida a fost una foarte specială pentru Pop, care a jucat ultimul său meci la Arad înainte de transferul la Rapid.

Arădenii au început meciul excelent, reuşind să marcheze la prima fază periculoasă, în minutul 6. Vulturar l-a lansat pe Ezekiel în partea dreaptă, iar nigerianul a centrat perfect pentru Kevin Luckassen, care a înscris cu o lovitură de cap. Ezekiel putea să marcheze în minutul 27, însă a trimis exact în portarul Gurău din doar câțiva metri, iar la faza imediat următoare Vlad Pop a lovit bara porții apărate de Iacob. “Roş-albii” şi-au mărit avantajul în minutul 31: la capătul unei curse în partea stângă, Trif a centrat în careu, de unde Rareş Pop, aflat la ultimul său meci pe Arena “Francisc Neuman” înainte de transferul la Rapid, a trimis balonul în poartă. Utiştii au scăpat pe contraatac în minutul 41, iar faza s-a încheiat cu un şut al lui Omondi, respins în corner de Gurău. Repriza s-a încheiat cu o mare ocazie pentru oaspeţi. Bahassa a centrat din stânga pentru Baeten, al cărui şut a fost respins în față de Iacob, balonul fiind protejat apoi de defensiva UTA-ei.

După un început echilibrat de repriză, arădenii au avut o primă oportunitate în minutul 60, când Gurău a blocat şutul trimis de Joao Pedro. Portughezul nu a mai ratat şapte minute mai târziu, când a trimis în poartă balonul respins de Gurău după şutul lui Micovschi. Asediul a continuat la poarta lui FC U, însă fotbaliştii UTA-ei nu au reuşit să puncteze, iar până la urmă au făcut-o oaspeții. Jibril Ibrahim a introdus balonul în poartă din câțiva metri în minutul 87, iar reuşita a fost validată după o verificare în camera VAR. Pe final, Mircea Rednic i-a oferit debutul lui Alessio Calotă, fotbalist în vârstă de 17 ani. Ezekiel şi Micovschi puteau face 4-1, însă au irosit încă două ocazii, care până la urmă nu au mai avut însă nicio importanță, deoarece victoria era asigurată de mult.

În ultima rundă din play-out, utiştii vor juca duminică, de la ora 21:30, pe terenul lui Dinamo, formație care are nevoie de un miracol pentru a evita retrogradarea directă.

UTA: Fl. Iacob – Căpușă, Stolnik, Conte, Trif (Rodrigues 69) – Mihai (Calotă 87), Vulturar (Micovschi 58) – R. Pop (Pedro 58), Ezekiel, Omondi – Luckassen (Iurasciuc 87). Rezerve neutilizate: Kucher – Stahl, An. David, Tudorie, Dragoș. Antrenor: Mircea Rednic

FC U Craiova: Gurău – Negru (Mascarenhas 46), Compagnucci, Lacroix, Padula – Achim (Chițu 46), V. Pop (van Durmen 58), D. Albu (Bahassa 35) – Baeten, Blănuță, Bauza (Ibrahim 69). Rezerve neutilizate: D. Enache – Kvakic, Lekiatas, Dragu, Blidar, Sidibe. Antrenor: Eugen Trică

Arbitri: Andrei Moroiță (Ploiești) – Radu Ghinguleac (București), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca). Rezervă: Cătălin Roman (Timișoara).

Camera VAR: Horațiu Feșnic și Doru Lucaciu (ambii din Cluj)

Observator FRF: Octavian Șovre (Oradea).

Delegat LPF: Romulus Gabor (Hunedoara).