FCC UAV Arad a obţinut o victorie fabuloasă în penultima etapă a sezonului regulat din LNBF, 63-47 (13-7, 23-8, 16-9, 11-23) pe teren propriu contra campioanei Sepsi, rezultat care le ține pe „galben-albastre” în calcule pentru locul 2 înainte de play-off. Aproximativ 600 de fani arădeni s-au aflat în Sala Polivalentă și au urmărit succesul obținut de echipa favorită.

Arădencele porneau cu șansa a doua, iar după un început cu puține puncte de ambele părţi, 13-7 la finalul primului sfert, FCC UAV a preluat controlul jocului. Easley, Vitulova și Murray au făcut un meci excelent, iar la pauza mare tabela arăta un neverosimil 36-15, record negativ pentru formația din Sfântu Gheorghe din punct de vedere ofensiv.

Situația nu s-a schimbat foarte mult nici în sfertul trei, când „galben-albastrele” și-au mărit și mai mult avantajul, până la 28 de puncte, 52-24. Sepsi s-a „trezit” doar în ultima repriză mică și a mai redus din proporțiile scorului, însă victoria rămâne una extraordinară pentru arădence, care cu această ocazie și-au mărit considerabil șansele de a ocupa locul 2 la finalul sezonului regulat.

În acest moment, poziția a doua este ocupată în continuare de covăsnence, cu 24 de puncte, unul în plus față de FCC UAV. Pentru a o depăși pe Sepsi, echipa antrenată de Miroslav Popov are nevoie de victorie la Târgu Mureș în ultima etapă, combinată cu un eșec al campioanei în meciul de pe teren propriu cu liderul CSM Constanța.

Formații și marcatoare:

FCC UAV Arad: Easley 20 (5×3), Vitulova 19 (1×3), Murray 16 (1×3), Ghiță 6, Mititelu 2, Biszak, Voica-Nagy, Fleșer. Antrenor: Miroslav Popov

Sepsi-SIC: Pasic 14 (2×3), Jankovic 11, Green 7, Hristova 6 (1×3), Cătinean 3 (1×3), Armanu 2, Nystrom 2, Gereben 2, Belegante. Antrenor: Zoran Mikes