FCC UAV Arad a obținut un nou succes în Liga Națională de Baschet Feminin, 84-74 (18-23, 28-15, 21-22, 17-14) pe teren propriu contra ultimei clasate Olimpia CSU Brașov.

Formația oaspete a câștigat primul sfert, scor 23-18, însă arădencele au revenit mai apoi și au intrat la pauza mare cu un avantaj care părea liniștitor, de opt puncte, 46-38. Ultima clasată, care a jucat, practic, în doar cinci baschetbaliste, nu a cedat, iar în sfertul trei a reușit să treacă din nou în avantaj (57-56 și 60-59). Totuși, echipa antrenată de Miroslav Popov a preluat din nou controlul în ultimul sfert și a obținut a zecea victorie a sezonului. Americanca Brașovului, Shalaunda Burney-Robinson, a fost cea mai bună marcatoare a meciului, cu 23 de puncte, iar pentru FCC UAV cele mai multe puncte au fost înscrise tot de o jucătoare din Statele Unite, Andie Easley, cu 22.

Arădencele sunt sigure că vor termina sezonul regulat cel puțin pe locul 3, dar mai au șanse teoretice chiar și la poziția secundă, după eșecul suferit de Sepsi joi, 84-94 în restanţa cu CSM Constanța. Pentru a încheia sezonul pe locul 2, „galben-albastrele” trebuie să le învingă miercuri pe covăsnence la nouă puncte diferență, dar să se impună și în meciul din ultima etapă cu CSM Târgu Mureș, iar Sepsi să piardă şi partida retur cu actualul lider din Constanţa.

Formații și marcatoare:

FCC UAV Arad: Easley 22 (4×3), Vitulova 15 (2×3), Murray 15 (1×3), Biszak 10 (2×3), Voica-Nagy 10, Mititelu 9 (1×3), Fleșer 3 (1×3), Ghiță. Antrenor: Miroslav Popov

Olimpia Brașov: Burney-Robinson 23, Pesovic 17 (2×3), Corda 16 (5×3), Nan 16 (2×3), Doba 2, Ceușan. Antrenor: Dan Calancea