Primul meci al lui Alin Gligor în tricoul Cermeiului a adus trei puncte în contul formației lui Anca și Nagy. Până la urmă, experiența divizionarei trei arădene a învins talentul și dorința de afirmare a puștilor de la Centrul de Pregătire timișorean, la capătul unui meci deschis, plăcut ochiului spectator.
Cermeiul a avut prima ocazie după doar 3 minute de joc, șutul lui Buia fiind respins în corner, pentru ca din faza fixă rezultată Varga să tragă puțin pe lângă poartă. Oaspeții au absorbit apoi avântul ofensiv al gazdelor, partida devenind una de luptă surdă la mijlocul terenului, fără ocazii mari de gol. Dar, cu 5 minute înainte de pauză, Sușlak a trimis o minge lungă spre careul advers, Sulea a preluat pe piept și a tras din prima fără speranță pentru portarul advers.
În startul actului secund, același Sulea l-a deschis bine în careu pe Buia, dar fostul jucător al celor de la Dinamo a ratat ținta. Sușlak putea face 2-0 din lovitură liberă, dar a nimerit bara. S-a ocupat, însă, juniorul Mager, care a tras perfect din 10 la 4 minute de la reluare. După doar cinci minute au punctat și oaspeții, Chera înscriind cu un șut la colțul lung. Cermeiul a sesizat pericolul și a trecut din nou la dublul avantaj pe tabela de marcaj. Cel care a marcat a fost Nistor, revenit în linia mediană odată cu intrările în echipă ale lui Cotoc și Gligor, printr-un un șut sec din careu. Gligor putea să debuteze cu gol pentru noua sa echipă, dar a trimis cu capul puțin peste poartă. Chiar dacă disputa s-a jucat pe contre, într-un ritm alert, sarabanda ocaziilor s-a oprit după minutul 70.
Cermei: Bodea – Rogojan, Cotoc, Al. Gligor, Suslak – Mager (86 Moraru), Varga (81 Aldan), Nistor, Bubuș (50 Ianc) – Buia, Sulea (75 Brândușe).
CNP Timișoara: Dobre – Stoia­novici (73 Kovari), Țieranu, Goța, R. Popa (84 Pop) – C. Jurj, Coroiu, Trip, Peter (80 Talpoș) – Burghele (65 Șimăndan), Chera.
Arbitri: Vlad Inoan – Alin Mureșan (ambii din Florești – Cluj), Claudiu Giorgiu (Cluj)
Observatori FRF: Cornel Pantea (Bihor), Călin Orbonaș (Ilia – Hunedoara)