Ungaria – Elveția 1-3

Ziua a început cu partida din Grupa A dintre Ungaria și Elveția, disputată pe Rhein Energie Stadion din Koln și încheiată cu succesul formației pregătite de Murat Yakin, 3-1. Fosta adversară a României din preliminarii a fost clar superioară maghiarilor în prima parte, iar deschiderea de scor a venit în minutul 12. Aebischer l-a lansat pe Kwadwo Duah spre poarta Ungariei, iar atacantul aflat la doar a doua selecție l-a învins pe Gulacsi. Inițial, tușierul a ridicat fanionul, însă reușita a fost validată din camera VAR. Servant la prima reușită, Michel Aebischer a înscris-o pe cea de-a doua în minutul 45, cu o execuție frumoasă lângă bară din afara careului. După pauză, maghiarii au etalat un joc puţin mai consistent, iar în minutul 66 au reuşit să reducă din diferenţă. Szoboszlai a trimis o centrare bună în careu, iar Barnabas Varga i-a luat fața lui Aebischer la colțul lung și a trimis cu capul în plasa porții lui Sommer. Mai apoi, Elveția a revenit la conducerea jocului, iar după mai multe oportunități irosite, Breel Embolo a marcat golul care a asigurat cele trei puncte, în minutul 90+3. După o degajare a lui Sommer, Orban a încercat să devieze cu capul spre propriul portar, însă a trimis mingea exact la atacantul celor de la Monaco, care l-a lobat elegant pe Gulacsi.

În a doua etapă, Elveția va întâlni Scoția, iar Ungaria va da piept cu favorita grupei, Germania.

Ungaria: Gulacsi – Lang (Bolla 46), W. Orban, Szalai (Dardai 79) – Fiola, A. Nagy (Kleinheisler 67), Schafer, Kerkez (Adam 79) – Sallai, Szoboszlai – Varga. Rezerve neutilizate: Dibusz, Szappanos – Balogh, Nego, Gazdag, Styles, Z. Nagy, Botka, Csoboth, Horvath, Kata
Selecționer: Marco Rossi

Elveția: Sommer – Schar, Akanji, R. Rodriguez – Widmer (Stergiou 68), Xhaka, Freuler (Sierro 86), Ndoye (Rieder 86) – Vargas (Embolo 74), Aebischer – Duah (Amdouni 68). Rezerve neutilizate: Mvogo, Kobel – Elvedi, Okafor, Steffen, Zesiger, Shaqiri, Jashari. Selecționer: Murat Yakin

Arbitru: Slavko Vinčić (Slovenia), Asistenți: Tomaž Klančnik, Andraž Kovačič. Rezervă: Rade Obrenovic. VAR: Nejc Kajtazovic, Tomasz Kwiatkowski.

Spania – Croația 3-0

Spania nu a avut aproape nicio emoție și a învins cu 3-0 o echipă îmbrătrânită a Croației care nu s-a ridicat astăzi la nivelul din precedentele turnee majore. Fotbalistul Barcelonei, Lamine Yamal, a fost titularizat de selecționerul Luis de la Fuente și la vârsta de 16 ani şi 338 de zile a devenit cel mai tânăr jucător din istoria Campionatului European.

Prima jumătate de oră a meciului a fost echilibrată şi lipsită aproape în totalitate de faze periculoase, dar apoi Spania a marcat de două ori în trei minute. Ruiz l-a lansat cu o pasă extraordinară pe Alvaro Morata, care a scăpat singur cu Livakovic şi l-a învins pe acesta fără probleme. Apoi, la capătul unei faze lucrate de Yamal şi Pedri, Fabian Ruiz l-a depăşit pe Modric la marginea careului şi a punctat cu un şut cu piciorul stâng. Croaţii au avut oportunități de a reveni în meci, cea mai mare prin Gvardiol, însă ultimul gol al reprizei a căzut tot în poarta lui Livakovic. După un corner al Spaniei, Yamal a centrat perfect în careu, de unde Daniel Carvajal a făcut 3-0. „La Roja” a controlat și repriza a doua aproape în totalitate, având și destule faze de poartă, dar cea mai mare oportunitate din partea secundă le-a aparținut croaților. În minutul 78, portarul Unai Simon a comis o gafă uriașă și i-a pasat lui Majer în propriul careu, acesta i-a trimis mai departe lui Petkovic, care a fost faultat de Rodri. Același Petkovic a executat lovitura de la 11 metri, Simon a reușit să respingă, însă doar până la Perisic, care i-a centrat lui Petkovic, iar acesta a introdus într-un final mingea în poartă. Reușita a fost anulată – însă – după o verificare în camera VAR, pe reluare văzându-se clar faptul că Perisic a intrat în careu prea devreme. Rezultat final 3-0 pentru Spania, care își anunță candidatura la titlul de campioană europeană.

Spania: Simón – Carvajal, Le Normand, Nacho, Cucurella – Pedri (D. Olmo 59), Rodri (Zubimendi 86), F. Ruiz – Yamal (F. Torres 86), Morata (Oyarzabal 67), N. Williams (Merino 67). Rezerve neutilizate: Raya, Remiro – Baena, Joselu, Laporte, F. Lopez, Navas, A. Perez, Vivian, Grimaldo. Selecționer: Luis de la Fuente

Croația: Livaković – Stanišić, Šutalo, Pongračić, Gvardiol – Modrić (Mario Pašalić 65), Brozović, Kovačić (Sučić 65) – Majer, Budimir (Perisić 56), Kramarić (Petković 72). Rezerve neutilizate: Labrović, Ivušić – Erlić, Ivanusec, Juranović, Marco Pašalić, Pjaca, Sosa, Vida, Vlasić. Selecționer: Zlatko Dalic

Arbitru: Michael Oliver (Anglia). Asistenți: Stuart Burt, Dan Cook. Rezervă: Anthony Taylor. VAR: Stuart Atwell, David Coote.

Italia – Albania 2-1

Campioana en-titre Italia a obţinut o victorie la limită în debutul la EURO, 2-1 împotriva Albaniei, iar „Squadra azzurra” a avut destule emoții.

Formația antrenată de brazilianul Sylvinho a început fabulos meciul de la Dortmund. După doar 24 de secunde, Dimarco a trimis greşit dintr-o aruncare de la margine, exact la Nedim Bajrami, care l-a învins pe Donnarumma cu un şut puternic. A fost cel mai rapid gol marcat în istoria Campionatului European, devansând recordul deținut până acum de rusul Dmitri Kirichenko, care a punctat după un minut şi şapte secunde în meciul contra Greciei de la EURO 2004. Din fericire pentru Luciano Spalletti, elevii săi au reacționat bine şi în minutul 16 tabela arăta 2-1 pentru Italia. Mai întâi, Alessandro Bastoni a egalat cu o lovitură de cap, iar apoi Nicolo Barella şi-a adus echipa în avantaj cu un şut puternic de la aproximativ 20 de metri. Până la final, Italia a avut ocazii mai multe și mai clare, însă și albanezii au creat pericol în câteva rânduri, fiind aproape de egalare.

Albania va întâlni Croația, miercuri, de la ora 16:00, în timp ce pentru italieni urmează derby-ul contra Spaniei, care se va disputa joi, de la ora 22:00.

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco – Jorginho, Barella (Folorunsho 90+2) – Frattesi, Pellegrini (Cristante 77), Chiesa (Cambiaso 77) – Scamacca (Retegui 83). Rezerve neutilizate: Meret, Vicario – Bellanova, Buongiorno, Darmian, El Shaarawy, Fagioli, Gatti, Mancini, Raspadori, Zaccagni. Selecționer: Luciano Spaletti

Albania: Strakosha – Hysaj, Djimsiti, Ajeti, Mitaj – Asllani, Ramadani, Bajrami (Muci 87) – Asani (Hoxha 68), Broja (Manaj 77), Seferi (Laci 68). Rezerve neutilizate: Kastrati, E. Berisha – Abrashi, Aliji, Balliu, M. Berisha, Daku, Gjasula, Ismalji, Kumbulla, Mihaj. Selecționer: Sylvinho

Arbitru: Felix Zwayer (Germania), Asistenți: Stefan Lupp, Marco Achmuller, VAR: Bastian Dankert, Christian Dingert, Rob Dieperink, Arbitru de rezervă: Daniel Siebert