Greu de spus ceea ce s-a întâmplat în tabăra celor de la Progresul Pecica pe final de tur. După o toamnă în care a depășit toate așteptăprile, fiind – printre altele – una dintre cele două echipe (alături de Cermei) ce au stricat parcursul perfect al liderului FC U Craiova, gruparea „galben-albastră” a cedat în fața unor adversari din partea a doua a clasamentului. Mai întâi, a fost eșecul de acasă cu Gloria Lunca Teuz Cermei, pentru ca vineri să sosească eșecul de la Simeria, cu LPS Cetate Deva. Ca și penultima rundă a turului, pecicanii au plătit tribut unei reprize secunde slabe, trupa lui Nanu anulând reușita lui Szekely, din minutul 25, cu trei goluri ce au adus un succes nesperat de facil în dreptul ei.
Cum s-au marcat golurile:
0-1 (min. 25): Szekely preia o minge la 17 metri și trimite imparabil sub transversală, bară – gol
1-1 (min. 52): Cocan trimite o diagonala în stânga, Lupu trage din 10 metri pe sub Gârlea
2-1 (min. 55): Cocan execută o lovitura libera din stânga, Radak reia cu capul din 8 metri în plasă
3-1 (min. 75): Cocan șutează spectaculos de la 28 de metri în vinclul porții lui Gârlea
Deva: Manea – Kelemen (28 Roncea), Radak, Bogdanovici, Doboș – Cocan, Bîrzan (78 Preda) – Subțirică, Curescu, Lupu – Chivu. Antrenor: Ștefan Nanu
Pecica: Gârlea – Ilan, Gabor, Țugulescu, Aldan (46 Moraru, 67 Tiric) – Arsene, Tamaș – Copil (81 Iuga), Puie (83 Mager), Bozian – Szekely. Antrenor: Dan Stupar
Arbitri: Răzvan Necrici (Chechiș – Maramureș) – Bogdan Gireadă, Rareș Lakatos (ambii din Oradea)
Observatori FRF: Ciprian Trancă (Timi­șoara) și Aurel Ionescu (București)