Un bărbat de 31 de ani a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, după ce procurorii DIICOT Timișoara l-au prins în flagrant în timp ce transporta aproximativ 6,5 kilograme de canabis ascunse într-un boiler metalic modificat.
Potrivit anchetatorilor, inculpatul a ridicat boilerul de la o firmă de curierat din municipiul Timișoara, iar drogurile de risc, destinate comercializării, erau disimulate în interiorul acestuia.
În urma percheziției efectuate la locuința bărbatului, au fost găsite și ridicate alte aproximativ 400 de grame de substanțe vegetale și pulverulente, aflate în curs de expertizare, trei cântare de precizie, un pistol cu gaz, precum și sume de bani în lei, euro și dolari.
Totodată, anchetatorii au descoperit alte două boilere metalice modificate, similare celui folosit pentru ascunderea cantității de canabis.
La data de 20 mai 2026, procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Timișoara au dispus reținerea inculpatului pentru trafic de droguri de risc, iar ulterior judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Timiș a decis arestarea preventivă pentru 30 de zile.
Activitățile judiciare au fost realizate împreună cu polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Timișoara, cu sprijinul IPJ Timiș și al jandarmilor din cadrul Grupării Mobile „Glad Voievod” Timișoara.
Pe întreg parcursul procesului penal, persoana cercetată beneficiază de prezumția de nevinovăție și de drepturile prevăzute de lege.