Așa chinuit, „târâș-grăpiș“ în unele cazuri, echipele românești au reușit până la urmă să se califice in corpore în următorul tur preliminar al celei de-a treia competiții europene. După o primă manșă în care unele au excelat și alte s-au făcut aproape de râs, în retur rolurile s-au inversat dar obiectivul tuturor a fost atins.

Campioana CFR Cluj a obținut o calificare destul de rușinoasă dacă ne gândim că a „reușit“ cumva performanța ca, după 3-0 pe teren propriu, să fie condusă la pauză și apoi să termine la egalitate cu o echipă de semi-amatori din Andorra, Inter D’Escaldes. Gazdele, cum spuneam, au deschis scorul prin Soldevila iar egalarea clujenilor a venit după pauză, printru-un gol înscris din penalty de Ciprian Deac.

Învinși cu 0-1 în tur la Tbilisi, de Saburtalo, cei de la FCSB, cu un nou antrenor pe bancă, în persoana lui Nicolae Dică, au avut mari emoții și aseară. Dawa a deschis scorul înainte de pauză iar Edjouma a înscris după reluare și se părea că lucrurile intră pe făgașul normal. Însă georgienii au revenit, lovind de două ori, prin Goshteliani și Tabatadze. Florinel Coman a replicat imediat și a readus meciul pe scor de prelungiri, pentru ca Radunovici să înscrie, din penalty, golul calificării, în minutul 89. Dică l-a pierdut însă pentru turul următor pe Andrei Cordea, care a văzut în final cartonaș roșu direct.

Universitatea Craiova a început meciul cu Vllzania de la 1-1, scor înregistrat în turul din Albania, și într-o evidentă stare de tensiune provocată de rezultatele nesatisfăcătoare din acest debut de sezon. Trupa lui Laszlo Balint a făcut însă, în sfârșit, un meci bun și a învins lejer cu 3-0. Toate golurile au fost marcate după pauză, autori fiind Mateiu (șut superb de la mare distanță), Raul Silva și Găman.

Cele mai mari emoții a avut Sepsi, dar cumva asta era normal, deoarece covăsnenii au avut parte de cel mai serios adversar (sau poate chiar singurul): Olimpija Ljubljana. După 3-1 în tur, la Sfântu Gheorghe, echipa lui Bergodi a făcut o primă repriză ermetică, în care gazdele au avut o singură ocazie de gol. După pauză însă Sepsi a ieșit la joc, a urcat liniile însă strategia ofensivă s-a întors împotriva ei. Kvesic (în minutul 61) și Krefl (în minutul 70) au lovit de două ori ducând meciul în prelungiri și apoi la penalty-uri. Anul trecut, la debutul european, Sepsi a fost eliminată tot la penalty-uri, de Spartak Trnava, însă de data aceasta experiența acumulată și-a spus probabil cuvântul și, deținătoarea Cupei și a Supercupei s-a prezentat impecabil la acest examen: Mitrea, Tudorie, Damașcan și Ion Gheorghe au executat excelent loviturile de departajare și, cum la gazde Nulic și Prtajin au ratat, echipa noastră merge mai departe.

Turul 3 preliminar al Conference League se va juca în 4/11 august. Programul formațiilor românești în turul următor arată astfel:

• Șahtior Soligorsk (Belarus) – CFR Cluj (meciul tur se va juca în Turcia, cu porțile închise, conforma sancțiunilor impuse echipelor din Belarus pentru participarea țării lor la agresiunea rusă împotriva Ucrainei)
  • Dunajska Streda (Slovacia) – FCSB
  • Zorya Luhansk (Ucraina) – Universitatea Craiova (meciul tur va avea loc în Polonia, la Lublin, din cauza războiului din Ucraina)