icimUniversitatea Goldiş ICIM a obţinut o victorie foarte preţioasă la Sfântu Gheorghe, la capătul unui meci greu, dar controlat în mare parte de „galben-albastre”. Diferenţa avea să se facă chiar în primul sfert, încheiat cu un incredibil 16-1 pentru arădence. După 33-14 la pauza mare, Sepsi a forţat revenirea, dar ICIM a gestionat perfect avantajul şi s-a impus în final cu 74-64.
„A fost un meci foarte greu, dar s-a demonstrat încă o dată că cele 6-7 jucătoare de bază sunt foarte bine pregătite fizic, asta vizavi de întrebarea care mi s-a pus după meciul de miercuri, din Cehia, când am folosit tot jucătoarele de bază . Primul sfert a fost extraordinar pentru noi, dar asta şi pe fondul ratărilor mari ale gazdelor, pe care le-a apăsat probabil presiunea jocului, pentru că au ratat de cinci sau de şase ori singure cu panoul. La pauza mare am condus cu 19 puncte, dar apoi Sepsi şi-a jucat cartea, a prins aripi şi a revenit până la şase puncte. În final însă şi-a spus cuvântul experienţa şi valoarea fetelor noastre, pe care le felicit pentru jocul prestat”, a analizat antrenorul Univ.Goldiş ICIM, Dan Moraru.