În urmă cu puține momente s-a încheiat primul meci al României în grupa principală II  a Campionatului European de handbal feminin. La capătul unei partide dramatice, tricolorele antrenate de Florentin Pera au învins Spania cu 28-27.

După un început echilibrat, echipa noastră, cu portarul Daciana Hossu în mare formă, cu Cristina Neagu și Crina Pintea excelente în ofensivă și Laura Pristăviță la înălțime pe faza de apărare, a preluat controlul meciului. Spania a jucat mereu cu o apărare agresivă, pe tot terenul dar combinațiile jucătoarelor noastre, precum și depășirile individuale au depășit această tactică. Am avut constant avantaj de 3 goluri însă, din păcate, mereu am ratat atacul care ne-ar fi adus desprinderea iar în ultimul minut al reprizei ibericele s-au apropiat la un singur gol. Era 12-11 la pauză.

Repriza secundă a fost una mai haotică și, pe fondul oboselii, echipa noastră a început să greșească mai mult. Am pierdut mingi în atac, am luat multe goluri pe repliere întârziată. În ciuda prestației foarte bune a Elizei Buceschi, „furia roja“ se apropia încet dar sigur. Ciucă apără de la 7 metri dar la poarta cealaltă, tot de la 7 metri, Cristina Neagu lovește bara. Spania ia conducerea, ba mai mult își majorează avantajul la două goluri diferență. Revenim extraordinar și egalăm. Daciana Hossu apără o aruncare a lui Gutierrez cu un minut înainte de final și pe atacul nostru, gena de mare handbalistă a Sorinei Târcă-Grozav (înger și demon până în acel moment) iese la iveală cu o aruncare extrem de curajoasă dar care „intră“. Spania însă reușește să își fructifice și ea atacul, cu 9 secunde înainte de final. Nu mai avem timp să ne apropiem de semicerc dar în ultima secundă a meciului Bianca Bazaliu expediază o torpilă incredibilă de la 15 metri, care îi dă efectiv mâinile peste cap portarului Spaniei. România este învingătoare și fetele se prăbușesc euforic peste eroina meciului în timp ce suporterii români sărbătoresc extaziați în tribune.

Cea mai bună marcatoare a noastră în acest meci a fost pivotul Crina Pintea, cu 7 goluri, urmată de Buceschi (6), Neagu (5), Târcă-Grozav (4), Bazaliu (3), Badea (2) și Pristăviță (1).

România joacă următorul meci marți, de la ora 19, împotriva naționalei statului Muntenegru. Pentru a se califica în finală, echipa noastră trebuie să învingă și apoi să obțină victoria și a doua zi împotriva Germaniei, pentru ca apoi să aștepte și jocul rezultatelor (Franța să câștige toate meciurile, Muntenegru să piardă toate meciurile iar Țările de Jos să nu câștige decât partida cu Muntenegru). Din acest punct de vedere, primul meci al zilei de astăzi ne-a avantajat deoarece Germania a învins Țările de Jos cu 36-28.

(foto: eurohandball.com, gsp.rp)