După trei egaluri și două înfrângeri, Șoimii Lipova a cunoscut astăzi pentru prima dată gustul succesului în actuala ediție a Seriei a 8-a din cadrul Ligii 3. Lipovanii s-au impus cu 4-1 în fața celor de la Avântul Periam, echipă aflată și înaintea etapei pe ultimul loc al clasamentului. Gazdele au început furibund partida și în minutul 12 conduceau deja cu 2-0 prin golurile marcate de Filimon și Brad. Oaspeții au redus din handicap după pauză dar finalul de meci a aparținut din nou amfitrionilor care au mai înscris de două ori prin Trabalka și Ciubăncan.

Din păcate a fost singura veste bună a zilei pentru echipele arădene, venită din această competiție. Asta pentru că cealaltă reprezentantă a județului Arad, Progresul Pecica, s-a înclinat cu 0-2 pe terenul liderului CSS Ghiroda și Giarmata Vii. Ambele goluri ale gazdelor au fost marcate după pauză. Progresul Pecica rămâne astfel cu 5 puncte fiind depășită în clasament de conjudețeana Șoimii Lipova, în urma rezultatelor de astăzi.

Mâine de la ora 15 vor evolua alte două reprezentante ale Aradului. Gloria Lunca-Teuz Cermei va da piept pe teren propriu cu CSC Dumbrăvița în timp ce Frontiera Curtici va juca în deplasare contra celor de la ACS Pobeda Star Bișnov. Crișul Chișineu Criș, care ar fi trebuit să întâlnească pe teren propriu pe ACS Poli Timișoara, va sta întrucât echipa de pe Bega a fost exclusă din campionat pentru neprezentarea la două partide consecutive.