În acest weekend s-a reluat și cel de-al treilea sezon fotbalistic românesc. Cele cinci echipe arădene angrenate în această competiție au jucat toate, performera neașteptată fiind Frontiera Curtici, în timp ce echipele de la care aveam cele mai mari așteptări, Șoimii Lipova și Crișul Chișineu-Criș au reprezentat marile dezamăgiri.

Șoimii Lipova – CSC Dumbrăvița 0-3 (0-1)

Șoimii au avut o campanie de transferuri interesantă care au reprezentat o adevărată declarație de intenție în ceea ce privește accderea la barajul pentru promovarea în liga secundă. Suporterii lor s-ar fi așteptat ca aceste lucruri să se vadă în teren la meciul care a deschis sezonul de primăvară în seria a VIII-a a Ligii a III-a. Din păcate lucrurile au stat altfel pe arena „Motorul“ unde vineri după-amiază CSC Dumbrăvița s-a impus la scor de neprezentare. Prima repriză a fost una groaznică pentru lipovani, care au primit gol repede în minutul 10 (autor Luca Bodri), după care l-au pierdut și pe marea achiziție a iernii, atacantul Modan care în decurs de mai puțin de un sfert de oră a luat două cartonașe galbene pentru faulturi care puteau fi evitate, lăsându-și echipa în 10 oameni. După pauză, deși în inferioritate Lipova a atacat, a avut câteva ocazii însă, așa cum era poate de anticipat, Dumbrăvița a lovit pe contraatac în minutul 65 prin Martinov. Și, ca să fie siguri că n-au parte de surprize, bănățenii nu și-au lăsat adversarii să-și revină pentru că peste doar 5 minute Tismonar a făcut 0-3 și a închis practic meciul.

Lipova: Iliescu – Suslak (Aldan), Nicolescu, A.Popa – Nagy, Ciubăncan (Brad), Sahli (Simion), Gavrilă, Filimon – Capătă (Prună), Modan. Antrenor: Flavius Sabău

Crișul Chișineu-Criș – Frontiera Curtici 1-2 (0-1)

Crișul a fost echipa „fanion“ a județului în prima parte a sezonului regular. Mereu în coasta liderului CSC Ghiroda și Giarmata Vii, pentru câteva etape chiar pe primul loc, echipa lui Adrian Abrudean părea principala candidată la un loc de baraj dintre echipele arădene. A venit iarna, una în care Crișul a pierdut mai mulți jucători și s-a declarat mulțumită cu accederea în play-off. Chiar și așa, înfrângerea în fața unei echipe care nu a realizat niciun transfer în această iarnă și care nu are alt obiectiv  decât salvarea de la retrogradare nu poate decât să surprindă. Meciul a fost unul modest, cu o dominare sterilă a gazdelor, care n-au putut desface apărarea foarte bine organizată de Radu Anca. În plus, oaspeții au reușit să și profite de două erori individuale mari și să plece acasă cu toate cele trei puncte. Eroul „grănicerilor“ a fost Bogdan Burlă, care a deschis scorul în minutul 12 iar apoi, în primul minut al prelungirilor a dat pasa decisivă la golul victoriei, marcat de Vereș. Pentru gazde a egalat Siminic în minutul 69.

Crișul: Blaga – Pașca (Ciubotariu), Sabău, Nistor – Clej, Susan, Tănase, Siminic – Ciornei (Peter), Pașcalău, Mâneran (Giurgiu). Antrenor: Adrian Abrudean

Curtici: Mucha – A. Popescu, Calvin, Gligor, Puta (Vereș) – Morar, Coșa (Cleuță), Avrămuțiu, Moldovan (Lolea) – Prică, Burlă. Antrenor: Radu Anca.

Gloria Lunca-Teuz Cermei – Progresul Pecica 1-1 (0-1)

Într-un meci care a adus față în față două echipe de mijlocul clasamentului, fără ambiții sau griji, Cermeiul și Pecica au plecat fiecare acasă cu un punct. Oaspeții au deschis scorul în prima repriză prin antrenorul-jucător Bozian (minutul 38) iar gazdele au egalat în minutul 78 prin Șimăndan. În final pecicanul Toma Bodri a văzut al doilea galben, fiind eliminat.

Cermei: Boldea – Stoianovici (Șimăndan), Iuga, Pop, Ursoi – Țurcanu (Rotar), Lazăr, Salka (S. Popa) – Piț, D. Popa, Vlad. Antrenor: Flavius Moisă

Pecica: Zamfir – Onișor, Dolga, Wild, T. Bodri – Borcea, Arsene, Oancia, Mitre – Bozian (Dobre), Enciu. Antrenor: Bogdan Bozian

În ultimul meci al etapei a 16-a, din cadrul seriei a 8-a, Pobeda Star Bisnov și Avântul Periam au terminat la egalitate, 1-1. Clasamentul se prezintă astfel: