Antrenorul UTA-ei a punctat la finalul remizei albe de la Buzău ceea ce au observat toți suporterii, fie din tribune fie din fața micilor ecrane: UTA cu un lot mult superior valoric, n-a reușit să treacă de o echipă care a surclasat-o la capitolul dăruire:  „Nu meritam mai mult. Am avut doar două ocazii clare, una în prima repriză cu Keșeru și una în repriza a doua cu Roger. Restul a fost un joc de bătaie. Dacă te uiți pe foaie trebuia să fim în play-off dar nu joacă numele, nu joacă simpla prezență. Strategia noastră era să punem presiune, să ne creăm ocazii, să înscriem și să câștigăm. Ce strategii să facem la un asemenea meci? Să așteptăm să ne atace o echipă de Liga 2? Felicit adversarii că au jucat cu ambiție, cu dăruire. Au ajuns la nivelul ăsta, e șansa lor. Noi nici ca atitudine nu ne-am ridicat la nivelul lor și îmi cer scuze față de suporterii care au făcut deplasarea până aici pentru că sunt sigur că au rămas dezamăgiți. Trebuie să fim modești. La ce am realizat noi e prea puțin raportat la toate eforturile care s-au făcut în orașul ăsta.“

Acum Mircea Rednic își pune speranțe în terenul propriu însă avertizează că acesta nu poate fi un avantaj decât în condițiile în care jucătorii lasă la o parte gândurile legate de ce se va întâmpla cu ei în această vară și se concentrează pe un meci pe care sunt datori să-l câștige: „E bine că nu am pierdut. La tragerea la sorți am declarat că sunt fericit că al doilea meci se va juca la Arad. La Arad mai mult ca sigur va fi altceva. Avem obligația să terminăm cu bine acest campionat. Nu ne mai interesează nimic acum decât să câștigăm și să rămânem în Superligă. Am avut prea multe probleme săptămâna asta dar sunt momente în care tu ca jucător trebuie să și dai, nu doar să ceri.“

Returul barajului dintre UTA și Gloria Buzău va avea loc duminică 4 iunie, de la ora 21:00 pe Arena „Francisc Neuman“