UTA a suferit primul eșec de la revenirea pe Arena „Francisc Neuman” după lucrările de schimbare a gazonului. Arădenii au cedat cu 1-3 în fața lui Hermannstadt în a patra etapă din play-out la capătul unui meci în care sibienii au înscris din trei cadouri: unul din partea arbitrului Bogdan Dumitrache și două din partea defensivei utiste. Toate cele trei reușite au fost semnate de Daniel Paraschiv, în timp ce golul UTA-ei i-a aparținut lui Claudiu Micovschi.

Mircea Rednic a vorbit la final despre decizia „centralului”, care a acordat o lovitură de la 11 metri pentru un fault inexistent, dar și despre începutul slab de repriză secundă: „Sunt supărat de felul cum am pierdut, nu de felul cum am jucat. Nu vreau să vorbesc despre prima repriză, pentru că în afară de penalty-ul care nu a fost penalty, nu a mai fost nimic. Nu poți să dai la un meci atât de important un penalty atât de ușor. Și dacă îl dai, trebuie să îl dai și la Omondi, după părerea mea a fost mult mai adevărat decât cel din careul nostru. Și mă întreb, a fost totuși locul 1 cu locul 3, cum să delegi un arbitru fără experiență și să îl aibă pe Feșnic la VAR? La primul gol, nici nu am văzut că verifică. De fapt, nici nu au verificat faza de penalty, nu a apărut pe ecran nimic. Nu vreau să-i reproșez, pentru că a doua repriză a fost vina noastră. Dar în prima repriză, le-a dat penalty, faulturi, galbene, nouă nimic, poate la 60 de metri de poarta lor. Arbitrul a dat cu mare ușurință acel penalty care nu se dă, dacă te uiți la meciuri. Prea ușor dai penalty la un meci cu atâta miză, la primul contact, nu se poate da niciodată. În repriza a doua, în primul minut, singuri ne lucrăm. Nu vreau să dau nume, cu o pasă care nu-și avea rostul, nu era atacat de nimeni. După care ai superioritate în careu și vine Paraschiv și îți ia fața și înscrie. La golul 3, eu cred că noi eram vreo 7 în zonă și doar Paraschiv. Nimeni nu sare, nimeni nu blochează centrarea și dau gol. E greu de la 3-0, dar vreau să remarc și să apreciez dorința de a reveni. Mico a dat gol, dar a mai avut o situație mult mai clară, era mult mai aproape de poartă. A mai avut și Rareș, păcat. Eu le-am spus-o, e o echipă bună și în momentul când greșești nu te iartă și noi astăzi am făcut greșeli pe care nu trebuia să le facem și pe care nu le-am făcut în alte meciuri. Am căzut după penalty, e șocul,  plus nervii care au fost. Am văzut reacția jucătorilor și eu le-am zis de la început, la ședință, atenție cu arbitrul ăsta, că nu are experiență! Chiar dacă se întâmplă ceva, vedeți-vă de joc, dar ei, după ce am luat golul, au fost preocupați mai mult de arbitru decât de joc”

Ca și la meciul contra lui FC Botoșani, în tribunele Arenei „Francisc Neuman” au putut intra doar copii și însoțitorii acestora, dar de această dată numărul lor a crescut până la aproximativ 6000. „Chiar îmi pare rău de copiii care au venit. La vârsta lor, ei nu înțeleg prea multe, dar au fost dezamăgiți. Și felul cum ne-am comportat după meci…eram mai supărați și ai mei ar fi trebuit  să fie mult mai prezenți alături de ei și să-i aplaude pe copii. Fiindcă, jos pălăria la felul cum s-au comportat, atmosfera a fost ok. În schimb, noi nu am fost la nivelul lor, e clar și mai ales în repriza a doua” a declarat tehnicianul.