Spania a învins Franța cu 2-1 în prima semifinală de la EURO 2024, disputată în această seară la Munchen. „Les Bleus” au deschis scorul prin Kolo Muani, dar Yamal și Olmo au întors rezultatul încă din prima repriză și ibericii vor lupta duminică la Berlin pentru a cuceri cel de-al patrulea titlu european.

Duelul a început cu o mare ocazie a spaniolilor, ratată de Ruiz, care a trimis cu capul alături după o centrare a lui Yamal. Oportunitatea s-a răzbunat aproape instant, iar Franța a marcat după o fază similară: Mbappe a centrat pentru Randal Kolo Muani, care a punctat cu o lovitură de cap. Spania a egalat în minutul 21 după reuşita senzațională a lui Lamine Yamal. Fotbalistul Barcelonei a trimis un şut imparabil din afara careului, care a lovit şi bara înainte de a intra în poartă. A fost primul gol al lui Yamal la acest EURO, iar la vârsta de 16 ani şi 362 de zile spaniolul a devenit cel mai tânăr marcator din istoria Campionatului European, depăşind recordul deținut până acum de elvețianul Johan Vonlanthen, care avea 18 ani şi 141 de zile când a marcat împotriva Franței la ediția din 2004. După doar patru minute, ibericii au trecut în avantaj. Dani Olmo a trimis un balon periculos în careu din partea dreaptă, iar mingea a intrat în poartă după o deviere a lui Kounde, stabilind scorul pauzei.

Partea secundă a fost dominată de vicecampioana mondială, care a căutat cu disperare un gol egalizator, dar trupa lui Deschamps a avut mari probleme la finalizare. Ocaziile cele mai mari au fost ratate de Dembele, blocat de Simon, Mbappe, care a ratat ținta din poziție bună și Griezmann, care a trimis pe lângă cu o lovitură de cap la ultima fază importantă a jocului. Așadar, rezultatul de la pauză s-a menținut până la final și Spania, poate echipa care a arătat cel mai bine până acum la acest EURO (alături de țara gazdă Germania), este prima finalistă, în timp ce Franța, una dintre principalele favorite ale competiției, părăsește turneul în faza semifinalelor. „Albaștrii” nu au jucat la adevărata valoare și au ajuns până în penultimul act cu o doză mare de șansă, nereușind să marcheze vreun gol din acțiune până la cel înscris în această seară de Kolo Muani.

Finala este programată duminică, de la ora 22:00, la Berlin, unde „La Roja” va înfrunta câștigătoarea din duelul Olanda – Anglia, care se joacă miercuri seară, la Dortmund.

Spania: Simon – J. Navas (Vivian 58), N. Fernandez, Laporte, Cucurella – Rodri, Ruiz – Yamal (F. Torres 90+3), Olmo (Merino 76), Williams (Zubimendi 90+3) – Morata (Oyarzabal 76). Rezerve neutilizate: Raya, Remiro – Baena, Grimaldo, Joselu, F. Lopez, A. Perez. Selecționer: Luis de la Fuente

Franța: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Kante (Griezmann 62), Tchouameni, Rabiot (Camavinga 62) – Dembele (Giroud 79), Kolo Muani (Barcola 62), Mbappe. Rezerve neutilizate: Areola, Samba – Clauss, Coman, Fofana, Konate, F. Mendy, Pavard, Thuram, Zaire-Emery. Selecționer: Didier Deschamps

Arbitru: Slavko Vincic (Slovenia). Asistenți: Tomaž Klančnik, Andraž Kovačič. Rezervă: Ivan Kružliak. VAR: Nejc Kajtazovic, Paolo Valeri, Massimiliano Irrati