bozianDupă două înfrângeri la rând fără gol marcat, Naţional Sebiş a reuşit să se deblocheze ieri după-amiază. Trupa lui Mihai Petcuţ a obţinut un egal, scor 1-1, în deplasarea de la Sănătatea Cluj, la capătul unui meci frumos, cu numeroase faze de poartă. Sebişul a deschis scorul în minutul 10 prin superba reuşită a lui Bozian, care a preluat o minge la 18 metri şi a şutat în vinclu, fără speranţe pentru portarul gazdelor. Golul egalizator a căzut în minutul 36, la o fază care nu anunţa mare lucru, dar experienţa lui Nicula a făcut diferenţa, veteranul gazdelor marcând uşor de lângă Avădanei. Partea a doua a fost la fel de încinsă, cu destule ocazii, dar nici una dintre echipe nu a mai reuşit să marcheze, încheindu-se până la urmă echitabil.
„A fost un meci foarte echilibrat, cu un ritm bun, oricare dintre cele două echipe putea câştiga. Sincer, sunt mulţumit de băieţi, mai ales de atitudinea lor. Am avut destule ocazii şi puteam profita de jocul pe contre, dar până la urmă este un rezultat bun. Nu aveam voie să pierdem, dar acest punct fără o victorie etapa viitoare, nu are nicio valoare. Arbitrajul a fost de nota 10, hunedoreanul Haidiner a condus foarte bine meciul”, ne-a declarat Mihai Petcuţ. Sebişul a început în formula: Şoltesz – Feieş, Buta, Albert, Jude, Avădanei, Bozian, Coţan, Suslak, Mohamed, Ceaca. Pe parcurs au mai jucat Ivancea, Siminiceanu, Budur şi Rodrigo. Naţionalul înfruntă etapa viitoare pe teren propriu FC Zalău, trupa de pe malul Crişului Alb având şansa de a confirma evoluţia bună de ieri.