piturcaReprezentativa României a debutat cu o victorie în preliminariile Campionatului European din 2016, scor 1-0 cu naţionala Greciei, duminică seară, pe stadionul Georgios Karaiskakis din Pireu, în prima etapă a grupei F, joc în care „tricolorii” au evoluat în inferioritate numerică din minutul 53.
Golul a fost marcat de Marica, în minutul 10. Căpitanul naţionalei României, Ciprian Marica, a transformat un penalti acordat de centralul Marc Clattenburg pentru un fault al lui Holebas la Chipciu.
Autorul golului, Ciprian Marica, a fost eliminat în minutul 53, el primind al doilea cartonaş galben pentru o intervenţie la Samaris. La ieşirea de pe teren, Marica i-a dat banderola de căpitan lui Răzvan Raţ.
În minutul 88, Torosidis a ratat o ocazie importantă, mingea trimisă de el cu capul lovind bara.
Grecia: Karnezis – Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas – Tachtsidis, Samaris (Kone ‘65), Mantalos (Christodoulopoulos ‘65) –
Salpingidis, Mitroglou, Samaras (Diamantakos ‘46). Selecţioner: Claudio Ranieri.
România: Tătăruşanu – Tamaş, D. Grigore, Chiricheş, Raţ – Hoban (Prepeliţă ‘84), Pintilii – Chipciu (Torje ‘90), Maxim (Enache ‘68), B. Stancu –
Marica. Selecţioner: Victor Piţurcă.
Cartonaşe galbene: Samaris ‘17, Manolas ‘25, Torosidis ‘45+2, Diamantakos ‘58, Kone ‘90+4 / Pintilii ‘30, Marica ‘45+2, ‘53, Tătăruşanu ‘90+4.
Cartonaş roşu: Marica ‘53.
Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Anglia, cu Mark Clattenburg la centru, ajutat la cele două linii de Michael Mullarkey şi Simon Beck. Asistenţi adiţionali au fost Andre Marriner şi Lee Probert, iar arbitru de rezervă Simon Bennett. La acest joc, Gabriel Enache (Astra Giurgiu) şi Andrei Prepeliţă (Steaua) au debutat în prima reprezentativă a României.
Partida s-a disputat fără spectatori, ca urmare a unei sancţiuni dictate de UEFA pentru echipa Greciei. În tribună s-a aflat însă fostul internaţional francez Christian Karembeu, oficial al clubului Olympiakos Pireu, pe stadionul căruia s-a disputat meciul.
La Bucureşti, meciul a fost urmărit de aproximativ 300 de fani pe un ecran amplasat la Arena Naţională.
Ca urmare a rezultatului de duminică, bilanţul României cu Grecia este 33 de meciuri – 18 victorii – 9 egaluri – 6 înfrângeri.