Sespi OSK a reușit să câștige al doilea trofeu al verii, la Arad. După Cupa României, echipa covăsneană a cucerit și Supercupa cu 2-1 împotriva CFR-ului din Cluj, la capătul unui meci echilibrat, frumos și cu multe faze de poartă. Învingătorii au avut un plus de entuziasm, de răutate în sens pozitiv dar și de claritate în felul cum au gândit și executat fazele ofensive.

Meciul începe practic de la 1-0 pentru campioni, care deschid scorul în minutul 2 prin Adrian Păun care prinde un șut puternic de la marginea careului de 16 metri și mingea se duce în plasă pe lângă bara de la colțul scurt. Avem parte și de prima verificare VAR dar golul este declarat valabil. 5 minute mai târziu celălalt Păun, Nicolae din echipa covăsneană, are șansa egalării dar lovitura sa de cap e prea slabă pentru a-l surprinde pe Bălgrădean. Sepsi are o ocazie și mai mare la încheierea primului sfert de oră când la centrarea lui Dimitrov, Matei luftează din poziție excelentă.

Meciul se aprinde. Are și CFR replică în minutul 25 când Dugandzic îl angajează cu o pasă filtrantă perpendiculară pe A. Păun dar acesta ratează milimetric o preluare care îl lăsa singur cu portarul. Două minute mai târziu cei doi inversează rolurile dar serviciul lui Păun este mult mai slab și Dugandzic nu are nicio șansă de a relua o centrare care l-ar fi găsit liber la 10 metri de poarta lui Niczuly. Imediat Deac are o dublă ocazie dar portarul lui Sepsi intervine excelent. La faza următoare Ștefănescu șutează puternic dar puțin pe lângă poartă.

Finalul de repriză aparține celor de la Sepsi. Prima dată asistăm la un șut foarte bun al lui Matei, de la 20 de metri, dar mingea trece milimetric pe lângă poarta unui Bălgrădean rămas fără reacție. Un minut mai târziu, în prelungirile reprizei, o combinație frumoasă între Tudorie și Bărbuț aduce mingea în banda dreaptă la Dimitrov iar centrarea acestuia la colțul lung este transformată în gol de același Cosmin Matei. 1-1 scorul pauzei.

Sepsi are prima ocazie și după reluare. În minutul 52 Andres Dumitrecu pătrunde în viteză pe banda stângă și trage din alergare dar mingea trece puțin pe lângă poarta lui Bălgrădean. Următoarea fază mai periculoasă o consemnăm abia în minutul 65 când șutul lui Petirla îl pune la încercare pe Niczuly. Un minut mai târziu, la poarta cealaltă Muhar are o intervenție cât un gol din fața lui Tudorie care se pregătea să reia în plasă de pe linia de 6 metri. Sepsi are o nouă ocazie cu un sfert de oră înainte de final. Tudorie deviază excelent pentru Ion Gheorghe dar centrarea acestuia în fața porții goale îi ratează pe ambii coechipieri aflați în careu.

Pe fondul unui meci care se îndrepta spre penalty-uri, Sepsi dă lovitura în minutul 85 tocmai prin fostul jucător al CFR-ului, Mario Rondon care împinge cu capul în plasă o centrare venită de pe dreapta de la Ștefănescu. Și parcă nu era destul pentru Dan Petrescu, la intrarea în prelungiri Roger, abia intrat pe teren vede cartonașul roșu pentru o lovitură aplicată lui Santos. Până la final nu se mai întâmplă nimic notabil și Sepsi câștigă Supercupa în uralele numeroșilor săi fani prezenți atât în peluza unde stă de obicei galeria UTA-ei cât și la Tribuna I

CFR: Bălgrădean – Braun, Graovac, De Sousa, Camora (cpt) – Bordeianu (86. Roger), A. Păun (63. Yeboah), Muhar (72. Hoban) – Deac, Dugandzic (63. Betancor), Petrila (86. Gîdea). Rezerve: Sava – Brucic, Bălan, Itu. Antrenor: Dan Petrescu

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Bălașa, Mitrea (cpt), Dumitrescu – Bărbuț (59. Golofca), Aganovic (83. Santos), N. Păun, C. Matei (59. I. Gheorghe)- Ștefănescu, Tudorie (76. Rondon). Rezerve: Began – Ispas, Damașcan, Ciobotariu, Ninaj. Antrenor: Cristiano Bergodi

Arbitri: Adrian Cojocaru – Valentin Avram, Ciprian Danșa – Iulian Dima.

Arbitri VAR: Istvan Kovacs, Mihai Artene – Ovidiu Hațegan

Au marcat: A. Păun (2) / C. Matei (45+2), Rondon (85)

Cartonașe galbene: Dugandzic, Bordeianu / A. Dumitrescu, Niczuly

Cartonaș roșu: Roger