Bătrâna Doamnă a fotbalului românesc a intrat pe teren și de Ziua Națională, în cadrul primei etape a returului Ligii a II-a la fotbal. Cadrul, arena „Ion Comșa” din Călărași, acolo unde a așteptat-o una dintre cele două echipe retrogradate din Liga 1, ce a evoluat sub așteptări în prima parte a sezonului. Însă, contra UTA-ei, trupa lui Cristian Pustai și Cristian Todea a strâns rândurile, a făcut un joc tactic excelent și avea să beneficieze de o eroare gravă în defensiva formației oaspete.

Echipa arădeană a avut un start demn de un lider, cu ocazie mare încă din minutul 3. Bustea a pasat pe culoar, C. Rus a scăpat singur cu Krell, dar a tras exact în acesta din 14 metri. De altfel, UTA a fost cea care a făcut meciul în primele 20 de minute și a mai avut alte două șanse bune. Mai întâi, Melinte a trimis pe lângă de la colțul scurt după cornerul lui Miculescu, iar apoi Ursu a tras puternic din 14 metri lateral stânga la 1 metru peste transversală.  De niciunde a venit reușita de 1-0 a gazdelor. În minutul 24, Sîrbu a pătruns în viteză pe dreapta, a pasat în fața porții, de unde Melinte și-a trimis balonul în proprie poartă. Era al patrulea autogol stagional al utiștilor, care nu au avut reacție și Dunărea se putea distanța pe tabelă 12 minute mai târziu. Atunci, Honciu a scăpat pe stânga în careu, a trimis cu exteriorul pe colțul opus, unde a apărut Ekollo, dar și Ilie, care a pus contra ce a evitat golul doi al amfitrionilor. Elevii lui Pustai au simțit că se poate, iar Iacob a fost serios întrebuințat înainte de pauză la finalizările de la semidistanță ale lui Honciu și Marrone. Pauza venea la momentul oportun pentru arădenii aflați în corzi.

Laszlo Balint a mutat cu Oroian în locul lui Miculescu din primul minut al actului secund, dar manevra ofensivă a UTA-ei nu s-a îmbunătățit în mod substanțial.  Două șuturi anemice ale lui Lorenzi din afara careului nu-i puteau pune probleme lui Krell, în timp ce Iacob a avut ceva emoții la execuțiile cu efect ale lui B. Rusu și Boboc. Primul a tras de puțin pe lângă vinclu, iar al doilea l-a întins serios pe portarul UTA-ei cu un șut de la marginea careului. Proaspăt intrat pe gazon, Buhăcianu a făcut o cursă în viteză plecând de la mijlocul terenului, dar finalizarea din 13 metri lateral stânga a trecut mult pe lângă colțul lung. În ultimul sfert de oră, s-a jucat doar în jumătatea de teren a Dunării, însă utiștii nu au găsit soluții să desfacă lacătul defensivei supraaglomerate a  adversarului. Cele câteva centrări în careul lui Krell nu și-au găsit destinatarul și formația arădeană pierde al treilea meci stagional și în deplasare. Ripensia și Rapidul au fost ceilalți „călăi” ai utiștilor.

Cel puțin până la duelul de mâine al Petrolului, UTA își menține avansul față de principalele urmăritoare, Mioveni și Rapid, care au pierdut și ele în această etapă. „Roș-albii” încheie duminica viitoare anul 2019 cu un duel de foc, pe „Motorul”, cu Petrolul Ploiești. Indiferent de rezultat, arădenii vor ierna pe prima poziție în clasament, în discuție mai fiind doar diferența la care o vor face

Formaţii:

Dunărea: Krell – I. Sîrbu (90+1 Sabangeanu), R. Crişan, Şandru, Mendy – Boboc, Preoteasa (64 Oczan) – Ekollo (81 Țenea), Honciu, Marrone – B. Rusu. Antrenor: Cristian Pustai

UTA: Iacob – Tomozei, Melinte, Ilie, Bustea – Miculescu (46 Oroian), Lorenzi (81 Isac), Hrezdac, Ursu – C. Rus, Ioniţă (64 Buhăcianu). Antrenor:  Laszlo Balint

Arbitri: Florin Andrei (Tg. Mureş) – Florin Vişan, Daniel Vlase (ambii Galaţi). Rezervă: Dorin Burloiu (Galaţi)

Observatori FRF: Bogdan Gheorghiţă (Vaslui), Ion Negoescu (Târgovişte)

Luni, 2 decembrie, ora 18

Petrolul Ploieşti – Metaloglobus Bucureşti DigiSport 1, LookSport,TelekomSport 1

Clasament

Etapa următoare ( 6-8 decembrie): FC Argeș – Snagov, Metaloglobus – Csikszereda, Buzău – Ripensia, Viitorul Tg. Jiu – U Cluj, Reșița – Mioveni, ASU Poli – Pandurii Tg. Jiu, Călărași – Constanța, Chiajna – Rapid, UTA – Petrolul.  Turnu Măgurele va sta.