La fel ca mai toate echipele, UTA a profitat de pauza competițională prilejuită de meciurile echipei naționale, pentru a juca un meci test menit să ajute staff-ul și jucătorii în pregătirea partidei de sâmbăta viitoare cu Universitatea Cluj. Adversarul ales a fost unul însă cu mult sub valoarea celui pe care-l vom întâlni peste o săptămână dar chiar și așa echipa lui Laszlo Balint a întâmpinat cam aceleași dificultăți autoprovocate, precum în meciurile din campionat. Victoria cu 1-0 împotriva Ripensiei Timișoara, obținută pe stadionul din Sânicolau Mic este una care nu poate oferi mari speranțe fanilor că vor asista brusc la o schimbare la față radicală a echipei. Jocul a păstrat același caracteristici: dominare sterilă, ocazii mari puține, lipsă de concentrare la finalizare dar și în defensivă. Unicul gol al meciului a fost marcat de Paul Anton în minutul 35, după ce la capătul primului sfert de oră Keșeru ratase un penalty. Benzar și Batha au fost singurii jucători ce i-au mai dat emoții portarului advers. Ubbink și Cascini au avut și ei două oportunități bune însă finalizările au lăsat de dorit. Pe final puteam asista chiar și la un deznodământ rușinos pentru că Ripensia a avut un gol anulat și o ocazie bună de a egala. Laszlo Balint a folosit două formule de joc diferite pentru cele două reprize:

UTA repriza 1: Kucher (30. Balauru) – Vukcevic, Chindriș, Benga, Roger – Batha, Anton – Stahl, Ubbink, Popa – Keșeru.

UTA repriza 2: Balauru (60. Iacob) – Benzar, Chindriș, Hoxhallari, Dobrescu – Cascini, Ristin – Ekmekci, Barbosa, Isac – Milosevic