UTA și-a dat întâlnire vineri după-amiaza de la ora 17:30 cu Hermannstadt, pe arena „Francisc Neuman“. În aparență UTA nu avea un meci greu deoarece înaintea confruntării sibienii se aflau la baza clasamentului.

Însă uneori aparențele înșală, iar codașa Hermannstadt a reușit să învingă pentru prima dată în acest sezon echipa arădeană cu scorul 1-0, în etapa a treia din play-out.

În prima rundă arădenii au început cu o ocazie ratată de Roger, iar sibienii au răspuns prin Sîntean. Disperarea sibienilor de a părăsi ultimul loc din clasament i-a făcut să preseze extrem de agresiv și au nimerit bara prin Matricardi, din apropiere. Cea mai periculoasă ocazie a arădenilor din prima repriză a fost șutul lui Roger parat cu piciorul de portarul Figueiredo, iar Petrescu a încheiat prima parte cu o ocazie uriașă. La pauză scorul a rămas alb însă cu mai multe ocazii de partea sibienilor.

În cea de a doua rundă sibienii au continuat la fel de agresiv, iar imediat după începere Petrișor Petrescu a marcat dintr-o poziție inexplicabilă în minutul 49. Arădenii au rata o ocazie uriașă prin același Roger, iar meciul UTA – Hermannstadt s-a terminat 0-1.

Formații oficiale:

UTA: Balauru – Shlyakov Erico, Ilie, Roumpoulakou – Albu, Vorobjovas – Miculescu, Roger, Rusu – Antal. Rezerve: Iacob – Peteleu, Melinte, Bustea, Roșu, Buhăcianu, Hora, Petre, Voinea. Antrenor: Laszlo Balint

Hermannstadt: Figueiredo – Mățel, Matricardi, Stoica, Opruț – Alhassan, Addae – Belu, Sîntean, Petrescu – Bagaric. Rezerve: Pop – Scarlatache, Yazalde, Sebaihi, Voda, Aralica, Viera, Aosman, Dâlbea. Antrenor: Eugen Beza

Arbitri: Marian Barbu (Făgăraș – Brașov) – Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Ferencz Tunyogi (Zalău). Rezervă: Viorel Flueran (Craiova).

Observator FRF: Nicolae Grigorescu (Timişoara)

Observator LPF: Dan Potocianu (Reșița)