Marele premiu al Japoniei, desfășurat duminică pe circuitul de la Suzuka, a fost câștigat pilotul celor de la Red Bull Racing, Max Verstappen. Inițial, al doilea a trecut linia de sosire Charles Leclerc (Ferrari) însă după cursă acesta a fost penalizat cu 5 secunde, pentru tăierea neregulamentară a unei șicane înaintea ultimului viraj al circuitului. Din cauza acestei penalizări, Leclerc a căzut pe poziția a treia la finalul cursei iar punctajul acumulat (252 puncte) nu-i mai permite să-l ajungă pe Verstappen, care are 366 de puncte.

Așa cum era de așteptat, decizia comisarilor cursei a fost aprig contestată, directorul Ferrari, Mattia Binotto declarând că „decizia este ridicolă și inacceptabilă. Charles n-a obținut niciun avantaj. Faptul că decizia a fost luată fără ca poziția piloților să fie ascultată, este inacceptabil.“

Revenind la Verstappen, să spunem că batavul câștigă al doilea titlu mondial consecutiv la doar 25 de ani. Are până acum un palmares extraordinar, cu 32 de victorii și 74 de clasări pe podium în Formula 1, fiind un adevărat doborâtor de recorduri în materie de precocitate, printre care cele pentru cel mai tânăr pilot care a concurat într-o cursă de Formula 1, cel mai tânăr pilor care a obținut puncte în Formula 1, cel mai tânăr pilot care a câștigat o cursă de Formula 1, cel mai tânăr pilot care a reușit un Grand Slam în Formula 1 și cele mai multe podiumuri într-un sezon de Formula 1. Cu 4 curse rămase până la finalul sezonului, Verstappen mai are o singură miză: să doboare recordul de 13 victorii într-un sezon, record deținut de Michael Schumacher și Sebastian Vettel. Verstappen mai are nevoie de un triumf pentru a egala acest record și de două pentru a-l doborî.

În joc mai rămâne titlul mondial mondial în clasamentul constructorilor dar este vorba mai degrabă de o dispută rămasă deschisă doar la nivel teoretic. Cu 619 de puncte față de 454 cât are Ferrari, Red Bull Racing este scăpată în câștigătoare. Pe locul 3 se află Mercedes cu 387 de puncte. În clasamentul piloților este încă încinsă lupta pentru celelalte locuri de pe podium. În spatele lui Max Verstappen, clasamentul se prezintă astfel:

• 2. Sergio Perez  253 puncte
  • 3. Charles Leclerc  252 puncte
  • 4. George Russel  207 puncte
  • 5. Carlos Sainz Jr  203 puncte
  • 6. Lewis Hamilton  180 puncte

Ultimele curse ale sezonului sunt programate în Texas (23 octombrie), Mexic (30 octombrie), Brazilia (13 noiembrie) și Abu Dhabi (20 noiembrie)