Echipa arădeană a reușit să își salveze un sezon care în urmă cu o săptămână părea compromis. După ce „Icim“-ul ratase finala mare, fiind învinsă în 3 meciuri de CSM Constanța, fetele lui Bogdan Bulj au început finala mică printr-o neașteptată înfrângere pe teren propriu în fața Rapidului. Lucrurile s-au echilibrat la București, unde fetele noastre au reușit să câștige și să egaleze scorul la general, pentru ca în această seară să se impună în meciul decisiv desfășurat în Polivalenta arădeană, cu 71-65, la capătul unei partide echilibrate și pe alocuri cu accente dramatice.

În fața a aproximativ 1000 de suporteri, Aradul a început tare meciul, conducând la debut cu 6-0 și 7-2. Rapidistele însă au avut replică și au reușit să revină pe tabelă de fiecare dată când echipa noastră călca pedala de accelerație. În primul sfert scorul a fost echilibrat de câteva ori dar Rapidul n-a reușit să treacă în avantaj decât în sfertul 2, în care a fost echipa mai bună, intrând la cabine pentru pauza mare cu un avantaj de 4 puncte: 31-35. Motivate la pauză, gazdele au revenit, au trecut din nou în avantaj însă din acest moment și până aproape de final partida s-a menținut extrem de echilibrată cu cele două echipe alternând la conducere. Balanța s-a înclinat în favoarea echipei noastre abia în ultimele 5 minute când la scorul de 61-58 Martina Pyka aruncă sala în aer cu un coș de 3 puncte. Apărarea noastră se dovedește a fi de netrecut în cel mai important moment, iar Betty Akathiotou înscrie 5 puncte consecutive care lămuresc definitiv lucrurile în ceea ce privește soarta medaliilor de bronz: acestea rămân la Arad!

Patru jucătoare din echipa Aradului au reușit în acest meci să marcheze mai mult de 10 puncte fiecare. Cele mai multe s-au dus în contul lui Trinity Baptiste, care la cele 16 puncte reușite a mai adăugat și 11 recuperări, reușind astfel un double-double. Ca de obicei, regina assist-urilor a fost căpitanul Brankica Hadzovic cu 6 astfel de reușite. La Rapid au excelat din nou americancele Motley (15 puncte) și Wade (11 puncte și 14 recuperări, deci double-double) în timp ce lituanianca Justina Kraujunaite a reușit cele mai multe pase decisive din tot meciul (7).

FCC UAV Arad – Rapid București  71-65 (23-21, 8-14, 22-17, 18-13)

• Arad: Baptiste (16), Greene (15), Akathiotou 12 (2×3), Hadzovic 11 (1×3), Pyka 9(1×3), Bogicevic 8 (2×3). Au mai jucat: Vîrjoghe, Georgieva. Pe bancă: Fleșer, Vați, Ciotir, Mîrne-Nagy. Antrenor: Bogdan Bulj
  • Rapid: Motley 15 (1×3), Wade 11, Stănici 9 (1×3), Ghiță 9 (1×3), Neagu 6, Irimia 5 (1×3), Kraujunaite 4, Popescu 3 (1×3), Duță 3. Pe bancă: Monor, Cazacu. Antrenor: Sandro Orlando
  • Arbitri: Laurențiu Grigoraș (Buzău), Ioana Drăgoi (Timișoara), Sorin Drugău (Brașov). Comisar: Adriana Pricop (Satu Mare)

Așa cum era de așteptat titlul de campioană a rămas din nou la Sfântu Gheorghe. Sepsi a câștigat finala campionatului în 3 meciuri, împotriva Constanței, reușind o performanță care subliniază încă odată, dacă mai era nevoie, dezechilibrul total din întrecerea internă: 27 meciuri jucate, 27 de victorii!