Într-o partidă restantă, amânată inițiat deoarece echipa de pe Someș a avut un caz de COVID în cadrul staff-ului, CSM Satu Mare și FCC Baschet UAV Arad s-au întâlnit într-o adevărată finală pentru locul 2. Având avantajul victoriei cu Sepsi (în timp ce fetele noastre au pierdut ambele meciuri cu echipa campioană), al terenului, al experienței și, în cele din urmă al valorii superioare, echipa gazdă s-a impus cu și practic și-a asigurat locul 2 la finalul sezonului regular. Asta înseamnă că, dacă nu se întâmplă vreo mare surpriză pe parcurs, cele două echipe se vor reîntâlni în semifinalele campionatului cu un meci în plus pe teren propriu pentru echipa din Satu Mare.

Jose Araujo a început meciul cu un prim 5 format din Hadzovic, Keys, Manea, Ghiță și Vitulova. Gazdele domină jocul sub panou, noi nu marcăm decât de la 3 puncte. La scorul de 10-6, Jose Araujo cere time-out. Din păcate nicio schimbare, Satu Mare se distanțează la 17-8. Intră Vaida în locul lui Manea dar fără efect. Andreona Keys e de nerecunoscut în acest debut de meci. Continuăm să ratăm în atac și să dăm dovadă de pasivitate în defensivă. Ultimul minut al sfertului însă ne aparține, Hadzovic, Keys și Vaida găsesc drumul spre coș astfel că reducem diferența la 7 puncte: 21-14

Începem sfertul 2 cu Veatriki Akathiotou în locul Teresei Vitulova și cu un coș marcat de Alexandra Ghiță. Sătmărencele însă nu cedează inițiativa, Taylor este de neoprit, înscrie din toate pozițiile și diferența crește din nou în favoarea echipei îmbrăcate în alb. Portughezul cere din noi time-out și schimbă americancele între ele: Keys îi lasă locul lui Sutherland dar continuăm să ratăm și comitem din ce în ce mai multe greșeli. Taylor duce scorul la 36-20, pe teren e o singură echipă. Ardelean înscrie de la o distanță uriașă și pentru prima dată galeria noastră e acoperită de suporterii gazdelor. Reușim cât de cât să ne revenim pe faza ofensivă însă apărarea rămâne catastrofală. Prima repriză se încheie cu 46-30, un scor la pauză pe care probabil nici cei mai optimiști fani ai gazdelor nu-l anticipau.

Începem partea a doua a meciului Andreona Keys din nou în teren, mai aproape de versiunea sa obișnuită. Cea care continuă să domine meciul este însă compatrioata sa, Sparkle Taylor pe care fetele noastre o „uită“ mai mereu liberă și de la -14 deficitul crește la -19. Hadzovic încearcă mereu să înscrie de la 3 puncte dar ratările vin pe bandă rulantă. O face însă Akathiotou și refacem distanța de la pauză. Laura Vaida alternează momentele de reușite cu cele în care vârsta și lipsa de experiență o trădează. Nici Sutherland nu aduce azi plusul pe care-l speram astfel că Vitulova revine în teren. Akathiotou încearcă să ia jocul pe cont propriu și reușește câteva puncte care ne țin în joc. Vitulova și Keys o imită și începem să sperăm într-o revenire extraordinară. Gazdele ratează câteva atacuri și ajungem la 60-48 înaintea ultimul sfert.

Abordăm ultimele 10 minute cu Akathiotou, Hadzovic, Keys, Ghiță și Vitulova. O facem excelent și reducem diferența la 8 puncte. Simțim că se poate și forțăm cu apărare om la om. Nu ne iese însă această tactică agresivă și Satu Mare revine rapid la +12 și apoi la +14. Jose Araujo cere time-out dar continuăm să ratăm și să greșim în defensivă. Akathiotou nu mai poate nici ea să ne readucă în meci, Taylor ridică sala în picioare și cu ceva mai mult de 5 minute înainte de final tabela arată 72-54. În sfârșit înscrie Keys de la 3 puncte revine și Sutherland în teren, înscrie și ajungem la -13. Dora Ardelean ne toarnă plumb în picioare cu un coș de 3 puncte, moment în care Jose Araujo aruncă prosopul deși o înfrângere la 11 puncte diferență ar fi putut ține echipa noastră în avantaj la meciurile directe. Își fac apariția în teren, Manea, Mîrne-Nagy și Mercea. Nici gazdele nu mai forțează astfel că partida se încheie cu 83-71, o diferență de 12 puncte, cu doar unul mai mult decât în victoria Aradului din meciul tur.

Cea mai bună jucătoare a meciului a fost de departe, Sparkle Taylor, cu o zestre impresionantă de 34 de puncte (două de la lina de trei puncte), completată de 6 recuperări și două pase decisive. Excelentă a fost și Dora Ardelean cu 23 de puncte marcate dintre care nu mai puțin de 15 au fost realizate prin aruncări de trei puncte. Katarna Vuckovic a fost un „monstru“ în defensivă, cu 13 recuperări la care a mai adăugat și 17 puncte marcate. În sfârșită, să nu o uităm de Dzombeta care a terminat meciul cu o zestre de 13 pase decisive. Din păcate în echipa noastră exact jucătoarele care de obicei făceau diferența au fost „tăcute astăzi“, atât Keys cât și Hadzovic terminând meciul cu 13 puncte marcate, permițându-i astfel cipriotei Veatriki Akathiotou să fie la final cea mai bună marcatoare a echipei, cu 15 puncte, deși a jucat mai puțin decât cele două.

FCC Baschet UAV Arad – CSM Satu Mare 83-71 (21-14, 25-16, 14-18, 23-23)

Satu Mare: Taylor 34 (2×3), Ardelean 23 (5×3), Vuckovic 17, Biszak 6, Dzombeta 3. A mai jucat Cucu. Antrenor: Miguel Lopez Alonso

Arad: Akathiotou 15 (3×3), Keys 13 (2×3), Hadzovic 13, Vaida 10, Ghiță 9 (1×3), Sutherland 7, Manea 2, Vitulova 2. Au mai jucat Mercea, Mîrne-Nagy. Antrenor: Jose Araujo

Arbitri: M. Stretea, V. Potra, T. Crișan. Observator: V. Constantinescu

(foto: Ciprian Petcuț)